Kultúra

Kilenc magyar fiatal is rajthoz állhat

Hamarosan elkezdődik a Zeneakadémia első saját, nemzetközi énekversenye

Harminchét országból csaknem százötvenen jelentkeztek az I. Nemzetközi Marton Éva Énekversenyre, amelyen szeptember 15. és 21. között, az előzsűrizés után hatvankét fiatal énekes, köztük kilenc magyar vehet részt.

Hamarosan kezdődik a budapesti Zeneakadémia első saját szervezésű, nemzetközi zenei versenye. A szeptember 15. és 21. között, több fordulóban megrendezendő I. Nemzetközi Marton Éva Énekversenyre harminchét országból százötven énekes jelentkezett. Az előzsűrizés után hatvanketten indulhatnak a díjakért, köztük kilenc magyar művész. A versenyt beharangozó csütörtöki sajtótájékoztatón Vigh Andrea, a Zeneakadémia rektora méltatta a névadó világhírű, Kossuth-díjas operaénekesnőt, hangsúlyozva, neki köszönhető, hogy az intézmény első saját rendezésű, nagyszabású nemzetközi zenei versenye magas színvonalon és óriási érdeklődés közepette valósulhat meg. Marton Éva pedig, aki az intézmény professor emeritája, azt hangsúlyozta, hogy Magyarország kulturális gyökereit, hagyományait védelmezni kell, de folyamatosan változni is kell, ez a megújulás garanciája. Schanda Beáta, a versenytitkárság vezetője közölte, hogy az elődöntőkön az énekesek egy Liszt-dallal, valamint két különböző karakterű áriával készülnek. A Liszt-dal ötlete Marton Évától származik, aki így kíván emlékezni a Zeneakadémia alapítójára. A középdöntők után a döntőre szeptember 20-án kerül sor, a versenyzők Medveczky Ádám vezényletével és a MÁV Szimfonikusok kíséretével, a Zeneakadémia nagytermében lépnek fel. A versenytitkárság vezetője kiemelte a verseny szokatlanul széles repertoárját, amely a barokktól egészen a 20. századig terjed. A zsűri a döntő végén eredményt hirdet, és a díjakat is ekkor adják át. Köztük a közönségdíjat is, a támogatók és partnerek emellett különdíjként meghívásokat, ösztöndíjakat, értékes emléktárgyakat is felajánlottak. A záró gálahangversenyre 21-én kerül sor az operaházban, ugyancsak Medveczky Ádám és a MÁV Szimfonikusok közreműködésével. A Marton Éva elnökletével felálló zsűri tagjai jeles nemzetközi és hazai szakemberek, a verseny fővédnöke Áder János köztársasági elnök, védnökei Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, Batta András kormánybiztos, a Zeneakadémia volt rektora, Tarlós István, Budapest főpolgármestere és Vizi E. Szilveszter Széchenyi-nagydíjas orvos, farmakológus, egyetemi tanár. Szabó Stein Imre, a Zeneakadémia kommunikációs igazgatója jelezte, hogy a versenyről a középdöntőtől kezdve televíziós kisfilmet is készítenek, a döntő pedig élőben követhető lesz az interneten.

A sajtótájékoztatón bemutattak két új, Marton Éváról szóló könyvet is. A képekkel gazdagon illusztrált, magyar nyelvű könyvet A mennyei hang címmel a Helikon Kiadó jelentette meg, a német kötet pedig a berlini Parthas Verlag gondozásában látott napvilágot Richard Strauss Az árnyék nélküli asszony című operájára utaló Die Frau mit Schatten (Az árnyékkal bíró asszony) címmel.

A könyveket Batta András írta, az operaénekessel és férjével, egyúttal menedzserével, Marton Zoltánnal való beszélgetések alapján.