Kultúra
Kezdődik a szegedi új zsinagóga rekonstrukciójának második üteme
Megújul a tetőszerkezet, a külső homlokzat, a kerítés, a bádogozás, az ólomüveg ablakok és ajtók
Lednitzky András sajtótájékoztatóján elmondta, a világ tíz legszebb zsinagógája közé tartozó épületet Löw Immánuel rabbi iránymutatása alapján Baumhorn Lipót tervezte. 1900-1902 között Szeged harmadik zsinagógájaként készült el, ma a magyar szecesszió egyik meghatározó műemléke. A rekonstrukció első ütemében a két beszakadt torony helyreállítása valósult meg 50 millió forintból - tudatta az elnök.
A felújítás második szakaszának terveit a Wagner-Kőnig tervezőiroda készítette el. A következő hónapokban helyreállítják a kupolás tornyos szerkezetű épület tetőszerkezetét, a külső homlokzatot, a kerítést, elvégzik a bádogosmunkákat, megszépülnek az ólomüveg ablakok és ajtók - sorolta Lednitzky András.
A zsinagóga bibliai kertjét a múlt század elején a botanikusként is hírnevet szerző Löw Immánuel tervezte. A rekonstrukció során visszakerülnek az eredeti növényritkaságok, a szegedi gettó kialakítása során ugyanis kivágták a fákat, 1948-ban pedig minden tervezés és előkészítés nélkül ültették újra a kertet. Az elnök közölte, a kivitelezési munkákra kiírt közbeszerzést a szegedi Ferroép Zrt. nyerte el.
Lednitzky András reménykedik benne, a felújítás második üteme után megújulhat Európa negyedik legnagyobb zsinagógájának belseje is. A belső épületszerkezet megerősítéséhez, a tornyok belső szigeteléséhez, a megrongálódott tető miatt kialakult számtalan beázás kijavításához 1,4 milliárd forintra lenne még szükség - tette hozzá.