Kultúra
Készül a szigetvári vár tájrendezése
Forster Központ: Elfogadott terv alapján folynak a munkálatok
A közlemény szerint a Zrínyi-emlékév alkalmából a vár ad helyszínt a Szigetvár ostromának 450. jubileumára emlékező rendezvénysorozatnak. Ehhez azonban a jelenlegi élet- és balesetveszélyes állapotok elhárítása, állagvédelmi munkálatok elvégzése, a vár parkjának egységes tájépítészeti rendezése szükséges. Mint kiemelték, a Forster Központnak a vár tájépítészeti rendezésére készített tervét a Baranya Megyei Kormányhivatal elfogadta. Ennek keretében megújulnak a várterület sétányai, a padsorok, továbbá új padokat helyeznek ki és kialakítják a várterület világítását is.
A terv faápolási, "indokolt esetben kivágási munkákat" is meghatároz, amelyet az egyedek egészségi állapota tesz szükségessé. A terv tiszteletben tartotta az értékes lomblevelű fákat annak ellenére is, hogy a sűrű faállomány gyökérzete nem kedvez a kiemelt jelentőségű régészeti emlékeknek. A kivágandó fák nagy része a hatvanas években telepített tájidegen lucfenyő, amelyek lucgubacstetű kártevővel fertőzöttek, ágaik erősen száradtak, balesetveszélyesek - áll a közleményben.
A tervben két "csúcsszáradt nyírfa" és a várfalat károsító, magról nőtt fák kivágása szerepel még - hívta fel a figyelmet a Forster Központ közleménye, amely arra is kitért, hogy helyi jelentőségű védett területről lévén szó, a tervdokumentációt a Duna Dráva Nemzeti Park Igazgatóság (DDNPI) felé is benyújtották. A DDNPI megállapította, hogy a beavatkozás nem érint országosan védett természeti értéket és honos fafajt.
A Dunántúli Napló pénteki számában a fakivágásokról azt írta, hogy "a helyiek egybehangzó álláspontja szerint a munka engedély nélkül zajlik, ezért civilek rendőrségi feljelentést tesznek". A Forster Központ ugyanakkor azt írta: valótlanul jelent meg több sajtóorgánumban, hogy a tervekre vonatkozik a helyi tervtanácsi bemutatási kötelezettség, mivel a beavatkozások nem tartoznak az építési engedélyezési eljárásköteles tevékenységek körébe.
A megyei kormányhivatal korábban határozatban kötelezte a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-t a várfal elemeinek stabilizálására és az életveszély elhárítására. A jelenleg is zajló munkálatok elvégzésével a Forster Központ a Budavári Ingatlanfejlesztő és Üzemeltető Nonprofit Kft.-t bízta meg.