Kultúra
Kész a lascaux-i barlang másolata
Magyarok is közreműködtek a kiállítás létrehozásában – Az eredeti zárva van
Az ősi barlangrendszer a tudósok szerint mintegy tizennyolcezer éves lehet, és régóta, már 1979 óta az UNESCO világörökségi listáján szerepel.
A barlangot 1940-ben fedezték fel, 1963 óta viszont a turisták nem látogathatják, mivel az általuk kilélegzett szén-dioxid károsítja a falfestményeket, felborítja a barlang speciális, törékeny mikroklímáját.
A Lascaux 2., a barlang korábbi másolata 1983-ban nyílt meg. A Lascaux 3. egy vándorkiállítás a barlangrendszerről.
Az új másolat a teljes Lascaux-barlangot rekonstruálta, harminc munkás négy éven át dolgozott rajta. Az elkészült munka hatvanhatmillió euróba került.
A vállalkozás munkatársainak köszönhetően többek között tizenkét féle ásványi pigmentet, ásványtömböket láthatnak az érdeklődők, de különböző tárgyak – köztük zsírmécses, ásványtörő mozsáralap – és pattintott kőeszközök másolatát is elkészítették az eredeti lelőhelyen gyűjtött alapanyagokból, valamint rekonstruálták az őskori alkotók több, feltehetően használt eszközét is, köztük rénszarvasszőr ecsetet, pigmentfúvókákat és bőr sablont is – közölte a cég kommunikációjá-val foglalkozó ügynökség hétfőn az MTI-vel.
A tájékoztató idézi Hoffmann Józsefet, a Salisbury Kft. ügyvezetőjét, aki elmondta: „Különösen izgalmas volt az őskori alkotók egykori eszközein dolgozni, igazi időutazás, amelynek köszönhetően közelebbi képet kapunk a múltról.”