Kultúra
Képzőművészet az Urániában
Cézanne kevéssé ismert portréi, az amerikai impresszionisták kertjei és egy nagy hatású japán mester alkotásai a nemzeti filmszínház ismeretterjesztő vetítésein
Folytatódnak szeptembertől az opera- és színházi közvetítések mellett a képzőművészeti témájú, ismeretterjesztő filmek vetítései is a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínházban. Az intézmény lapunknak küldött közleményében olvasható, hogy a tavasszal már bemutatott Én, Claude Monet című portréval kezdődik a sorozat. Október elsején látható az évad újdonságai közül az első, amely a 18-19. századi japán festő, Hokuszai művészetét mutatja be a British Museum tárlatán keresztül. Az alkotó nagy hatással volt Monet, Van Gogh és Picasso munkásságára, s a filmben neves szakemberek kalauzolják a nézőket.
A reneszánsz kor egyik legnagyobb alkotójának életét és munkásságát mutatja be a szintén októberben látható Michelangelo – Szerelem és halál című film, amely a firenzei Buonarotti-házba és a Medici-kápolnába, a carrarai márványbányákba és a Vatikánban található Sixtus-kápolnába is betekintést nyújt. November elején Canaletto és Velence művészete folytatja a rendkívüli tárlatok sorát. A londoni Buckingham-palotában, a királyi gyűjteményben található a világ legnagyobb Canaletto-kollekciója, III. György király vásárlásának köszönhetően. Így az ottani kiállításon keresztül mutatják be a páratlan kollekciót, a festőt és korát.
Karácsony előtt egyetlen alkalomra visszatér az Urániába egy korábban nagy sikerrel játszott darab, a British Museum tárlatáról készült Vikingek – Élet és legenda című film, ebben a hajdani népcsoport mindennapjaiba és hagyományaiba is beavatják az érdeklődőket.
Jövő januárban mutatják be a Festői kertek – Amerikai impresszionizmus című filmet. A Connecticut államban található Florence Griswold Múzeum hasonló című, rendkívül népszerű kiállítása alapján készült, és az „amerikai Barbizonnak” is nevezett Old Lyme művésztelep alkotóit és művészetét ismerhetik meg belőle a nézők.
Februárban a modern festészet irányába nyit az évad: ekkor vetítik a David Hockney-ről, Nagy-Britannia jelenleg talán legelismertebb képzőművészéről szóló epizódot. Az évad utolsó premierje a Cézanne – Egy élet portréi című alkotás lesz, amely a festő kevéssé ismert arcképfestői munkásságát mutatja be, s egyúttal a portrék által életének legfontosabb szereplőivel is megismertet. A film alapjául szolgáló tárlat idén nyáron nyílt a párizsi Musée d’Orsay-ban, az ősz folyamán Londonban, a National Portrait Galleryben mutatkozik be, 2018 első felében pedig Washingtonban lesz látható.