Kultúra

Kárpát-medencei roma zenékkel nyit a Womex

Tcha Limberger: tiszteletbeli magyar a virtuóz cigány hegedűs

A Gypsy HeartBeats című nyitógálával ma este a Müpában megkezdődik a világzenei expo. A fesztivált, vásárt és konferenciát magában foglaló Womex 21 éve íródó történetében először házigazda közép-kelet-európai ország. A vasárnapig tartó budapesti rendezvény nyitógálája a Kárpát-medencei romák zenéje előtt tiszteleg.

A legjelentősebb világzenei eseményt Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere nyitja meg. A Gypsy Heartbeats a 2011-es koppenhágai Womexen látott magyar nyitógála, a Hungarian HeartBeats folytatásának tekinthető.

A mai műsor elvezet a gyökerekhez, de a modern irányzatokba is bepillantást ad. A fellépők sorát Oláh Attila, a szlovákiai magyar roma, a pozsonyi Ifjú Szívek Táncegyüttes egykori tagja nyitja, aki az ének és tánc párbeszédét mutatja meg. Utána az autentikus cigány zenét játszó Romengo következik, amely az északkeleti országrész hagyományát tolmácsolja. Ezt követi a belga Tcha Limberger, aki a szintó kultúrából talált el az erdélyi, kalotaszegi népzenéhez. Majd Palya Bea lép színpadra, akinek szintén gyökerei táplálják szuggesztív, a városi közönséget is megszólító előadását, végül megelevenedik a régi kávéházak cigányzenéje Radics Ferenc és Pál István Szalonna virtuóz együttesének a Kárpátalja hagyományaiból táplálkozó muzsikájával.

A megnyitón szereplő zenészek izgalmas alkalmi felállásokban közösen is muzsikálnak.

Az október 21-től 25-ig zajló világzenei expo szervezője a Hangvető Kft., az eseményre több mint kilencven országból 2900 külföldi vendég érkezik. Hatszáz fellépőhely, ötszáz lemezkiadó, illetve -terjesztő képviselteti magát, lesz háromszáz újságíró, ebből 130 rádiós. A konferencia- és vásárhelyszín napközben a Bálna, a zenei program a Müpában lesz, a világzene dj szekciója az A38-on ad műsort.

Összesen 450 zenész lép színpadra, a hivatalos program részeként több magyar produkció is szerepel: a showcase válogatásban csütörtökön a Cimbalomduó játszik a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben, a Club Duna regionális színpadon a Fesztivál Színházban pénteken a Buda Folk Band, szombaton Herczku Ági és a Banda, a dj-programban pénteken az A38 hajón a Bazaar Kings.

A megnyitó program támogatója a Pallas Athéné Geopolitikai Alapítvány, a Womex fő médiatámogatója az MTVA.

Tcha Limberger: tiszteletbeli magyar a virtuóz cigány hegedűs

Tcha Limberger különleges figurája a nemzetközi világzenei színtérnek. A vak belga szintó cigány hegedűs tiszteletbeli magyarként lép színpadra a Müpában a budapesti világzenei expo, a Womex szerda esti megnyitógáláján.

"Viccesen azt szoktam néha mondani magamról, hogy kamumagyar vagyok, a tiszteletbeli szebben hangzik. Valóban sok időt töltöttem már Magyarországon és Erdélyben, elég jól megtanultam a nyelvet is. Hosszú éveken keresztül csak magyar népzenével foglalkoztam, bár most éppen nem" - mondta Tcha Limberger az MTI-nek adott interjúban.

Beszámolt arról, hogy a Kárpát-medencei romák zenéjét bemutató Gypsy HeartBeats nyitógálán nagyjából tíz percet játszhat, egy kalotaszegi blokkot fog előadni Pál István Szalonna Bandájának brácsásával és bőgősével. "Éneklek egy hajnalit, aztán jön a csárdás, a szapora, majd a legényes". 

A most 38 éves hegedűs, gitáros, énekes Bruges-ben született szintó vagy mánus cigányzenész családba, nagyapja, Piotto, és apja, Vivi Limberger is híres muzsikusnak számított, illetve számít Belgiumban. "Vándormuzsikus család volt, de amikor én megszülettem, 1977-ben már nem volt jellemző a vándorlás, bár hároméves koromig egy lakókocsiban laktunk".

Már kisgyerekként megmutatkozott Tcha Limberger elképesztő tehetsége, nagy hatással volt rá Django Reinhardt gipsy swing stílusa, de nyolcévesen már flamenco-előadóként lépett fel. Számos belga zenésszel és formációval dolgozott együtt, majd 25 évesen elhatározta, hogy Magyarországra jön, hogy közelebbről megismerje az itteni kávéházi cigányzenét.

"Először gitáros édesapámmal és Koen De Cauter ismert belga zenésszel jöttem Budapestre, egy fesztiválon játszottunk. Gyorsan ráébredtem arra: muszáj megtanulnom ezt a nehéz nyelvet ahhoz, hogy a zenéjében elmélyedhessek. A Nyugat-Európában elérhető lemezeken, amelyeken a húszas évek prímásai játszottak, elképesztően izgalmasan szólt a pesti kávéházi cigányzene. Olyan egyéniségeket hallhattam, mint Rácz Béla, Magyari Imre vagy az ötvenes évekből Toki Horváth Gyula, aki nekem a csúcs volt. Sajnos személyesen már kevés színvonalas produkciót hallottam, de Boross Lajossal gyakran találkoztam és zenéltem is" - idézte fel Tcha Limberger.

Mint meséli, első budapesti tartózkodását eredetileg hat hónapra tervezte, de több mint egy év lett belőle. Miután azt tanácsolták neki, Erdélybe menjen, ha igazi magyar cigányzenét akar élőben hallani, és mivel neki a kalotaszegi muzsika tetszett, ezért oda ment.

"Kalotaszegen nagyon hamar befogadtak a helyi zenészek. Már megérkezésem estéjén találkoztam Neti Sanyi bácsival, Csipivel, az öreg Tóni Rudival, Gyergyói Robival, Cilika Gyuszival, és az első éjszaka hajnali 5-ig húztuk. Hamar megtanultam a repertoárt, később Tóni Rudi brácsással és Berki Viktor bőgőssel megcsináltuk a Kalotaszeg Triót. Nekem ez nagy megtiszteltetés volt" - mondta.

Hozzátette, hogy a magyar népzene komoly hatással volt a stílusára, de eddigi pályája során más fontos hatások is érték. "Ami hasznosat és érdekeset megtanulunk, azt kár lenne nem beépíteni saját játékunkba, mert hozzáad. Szerintem leginkább az éneklésem változott meg a magyar népdal hatására, a hegedülésemben főleg a brácsából, a kontrából merítek".

Legfrissebb albumát Fekete éjszaka, borulj a világra címmel idén jelentette meg a Budapest Gipsy Orchestra kíséretével. Mint elmesélte, nemrég Szófiában voltak koncertjei, és jelenleg görögül tanul, mert gyakran játszik együtt egy Brüsszelben élő görög harmonikással, mégpedig az 1920-as években népszerű isztambuli görög zenét.