Kultúra

Iskolateremtő zeneszerzők a Müpa műsorán

Sztravinszkij, Schoenberg és Bartók ritkán játszott művei szerepelnek a Nemzeti Filharmonikusok évadnyitó hangversenyén holnap a Müpában.

Három olyan komponista művét játsszák el a Nemzeti Filharmonikusok az évadnyitó hangversenyükön, amelyek a 20. század első felének iskolateremtő, meghatározó alakjai – olvasható az együttes lapunkhoz is eljuttatott közleményében. Kocsis Zoltán fő-zeneigazgató vezényletével – hagyományosan a Bartók halálának évfordulóját megelőző estén –, szeptember 25-én a Müpában Sztravinszkij műve, a Concerto D-ben vonószenekarra című alkotás hangzik el elsőként, majd Schoenberg különleges nehézségű, opus 42-es zongoraversenye következik, Báll Dávid fiatal zongoraművész közreműködésével. A szerző egyetlen ilyen művét, az új bécsi iskola szellemében fogant, tizenkét fokú darabot ritkán tűzik műsorra a koncerttermekben.

A szünet után, a hangverseny második részében a zeneirodalom egyik gyöngyszemét és több szempontból egyedülálló alkotását, Bartók Béla 1911-ben komponált operáját, A kékszakállú herceg várát hallhatja a közönség. A mű ösztönzője a Lipótvárosi Kaszinó operapályázata volt, a Balázs Béla szövegkönyvére komponált zenedrámát a pályázat bírálóbizottsága azonban visszautasította. Bartók utóbb, 1912-ben és 1918-ban, majd 1921-ben módosított a partitúrán. A bemutatóra végül 1918-ban került sor Budapesten, a karmester Egisto Tango volt. Most a koncerten két hazai kiválóság, Wiedemann Bernadett és Bretz Gábor szólaltatja meg a két főszereplőt.