Kultúra
Írópalánta: országos szépirodalmi pályázatot hirdetnek diákoknak
Diákírók és diákköltők jelentkezhetnek
Ezen kérdések zömére jelen sorok szerzője sem tud választ adni, az azonban kétségtelen, hogy napjainkban egyre több szakmai fórum áll az írójelöltek rendelkezésére ahhoz, hogy érvényesüljenek.
Bemutatkozási lehetőség akad tehát rendre a betűvetők előtt, az írópalánták ma már nem panaszkodhatnak arra, hogy nincsen megfelelő színtér megmutatni tehetségüket, hiszen számos hazai irodalmi társaság hirdet rendszeresen olyan pályázatot, ahol lírai, valamint prózai műfajokban egyaránt megmérettethetnek az írói vénával megáldott fiatalok.
Egyre gyakrabban találkozni olyan pályázati kiírásokkal is, melyek a kortárs magyar irodalom szinesítése céljából, az írói kvalitással rendelkező fiatal alkotók felkarolására mellett, publicitási lehetőséget is biztosítanak a tehetségesebb betűvetőknek.
Az Országos Mécs László Irodalmi Társaság, valamint a Pállfy Dénes Népfőiskola Akadémia közös – Írópalánta címmel meghirdetett – pályázati programját éppen azzal a céllal hívták életre, hogy ráirányítsák a figyelmet az ifjú felnőttek mellett az egészen aprócska írótehetségekre is. Annak okán, hogy a tehetséggondozás valóban időben elkezdődhessen – akár az általános iskola alsó tagozataiban – a kisikolásokra is gondoltak a program megálmodói, ezúttal ugyanis a 8 és 20 év közötti korosztály tagjaihoz intéztek felhívást.
„A tehetség kibontakoztatása, az írói utánpótlásnevelés a szándékunk, s nem utolsó sorban publikálási lehetőséget is igyekszünk biztosítani azoknak a pályázóknak, akikben írói kvalitásokat lát a tapasztalt irodalmárokból álló szakmai zsűri. Minden pályázó válogatott alkotása megjelenik a pályázati weboldalon, a díjazottak pedig további együttműködést remélhetnek” – mondta a Magyar Hírlap kérdésére Rátz Ottó szervező, az Országos Mécs László Irodalmi Társaság elnöke.
A program szervezői a szülők mellett a hazai oktatási intézmények elhivatott tanítóit és magyar tanárait arra kérik, ilyenformán is vegyenek részt a hazai irodalmi utánpótlásnevelési programban, mindössze azzal, hogy ügyesebb diákjaikat biztatják, s a lehetőségről informálják őket. „Pályázni magyar nyelven írt versekkel, prózai művekkel lehet, egy pályázó minimum kettő, maximum négy alkotással nevezhet” – tájékoztatta lapunkat a részletekről Rátz Ottó.
Mint megtudtuk, témamegjelölés ezúttal nincs, fontos ugyanakkor a terjedelem. Felhívják a pályázók figyelmét, hogy a prózai műfajok nem lehetnek hosszabbak 5, míg a lírai alkotások 4 A4-es oldalnál. A pályázat kiírói arra buzdítják a diákokat, írásműveikben igyekezzenek hangsúlyozni anyanyelvünk sajátosságait, árnyalatait, ugyanakkor használják kreatívan szókészletünket, mutassák meg, milyen lehetőségeket rejt a magyar nyelv, bátran alkalmazzanak újszerű kifejezéseket, formabontó írói eszközöket.
Akár vers, akár prózai műfaj kategóriában jelentkezik a diákalkotó, beküldött pályaműveit szakavatott zsűri tagjai értékelik, s adott esetben véleményt mondanak arról is, érdemes-e a szépirodalom útjára lépnie a pályázónak. Itt a lehetőség tehát mindazok előtt, akik úgy érzik, állandóan történetek vagy rímek zakatolnak a fejükben – s a leglehetetlenebb helyzetekben is kényszert éreznek az írásra –, hogy ne csupán az íróasztal fiókjában vagy a számítógép tárjában őrizgessék műveiket.
Csaknem egy teljes hónap áll még az írópalánták rendelkezésére új munkák alkotásához, vagy épp a korábbi munkák válogatásához, az írásműveket ugyanis június 22-ig várják a szervezők az [email protected] címre. Bővebb információt a iropalanta.webnode.hu weboldalon találnak az érdeklődők.