Kultúra
Hősök, újítók és felfedezők vonzásában
Múzeumok éjszakája: országszerte négyszáz intézmény készül szombatra
Nemcsak a csatlakozó intézmények kiállításai tekinthetők meg a Múzeumok éjszakáján most szombaton, hanem rengeteg különleges, csak erre az alkalomra meghirdetett – mintegy kétezer-kétszáz – programon is részt vehetnek az érdeklődők országszerte négyszáz helyszínen. Ezeket műsorfüzet, offline is használható okostelefonos alkalmazás és a www.muzej.hu honlap gyűjti egybe. Az idén a Hősök, újítók, felfedezők a központi téma, ehhez mintegy száz intézmény csatlakozott nagyjából kétszáz programmal, a kiemelt vidéki szereplő pedig Kecskemét lesz – olvasható a távirati iroda összefoglalójában.
Ebben az évben is Budapesten a legnagyobb a programkínálat, a hagyományokat folytatva az összes fővárosi helyszín egyetlen karszalaggal látogatható, és érvényes a hét múzeumjáratra is. Kecskeméten tizenöt oldtimer busz szállítja a negyvenhét helyszín között az érdeklődőket, országszerte pedig a MÁV-Start és a GYSEV számos vonalon menettérti kedvezményt biztosít.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum és a Magyar Turisztikai Ügynökség az idén intézményi pályázatokat is hirdetett a kiemelt tematikához kapcsolódóan. A Múzeum hősei kategóriában a debreceni MODEM, a Felfedezők az éjszakában kategóriában a Berettyó Kulturális Központ – Bihari Múzeum, míg az Újítóké a jövő elnevezésű kategóriában a Kunszentmártoni Helytörténeti Gyűjtemény nyerte el az egy-egy millió forintos nívódíjat. A közönségszavazás győztese a miskolci Herman Ottó Múzeum lett.
Kecskeméten a témának megfelelően előadással emlékeznek az olimpiák kecskeméti hőseire a Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtárban, míg a Kecskeméti Rajzfilmstúdióban papíralapú animációs játékokat készíthetnek az érdeklődők kedvenc hőseikről. A Bozsó Gyűjtemény Magyar újítók, találmányok címmel rejtvényekkel átszőtt felfedezőtúrára hívja az érdeklődőket, míg a Hírös Agóra Kulturális Központba betérőkről karikaturisták készítenek rajzokat. A Cifrapalotában rendhagyó tárlatvezetésen ismerkedhetnek meg az érdeklődők az első világháborús tábori bordélyok és a korabeli helyi prostitúció témájával. A Katona József-emlékévhez kapcsolódva az alkotó hőseit megidéző emléklapot nyomtathatnak egy Gutenberg-nyomdagépen a Bozsó Gyűjteménybe látogatók, míg a Kelemen László Kamaraszínház a Bánk bán előadás jelmezeiből és fotóiból szervez kiállítást. A Katona József Emlékházban is lesznek programok, a Bács-Kiskun Megyei Levéltár Kossuth téri részlege pedig Katona-relikviákat, valamint a Katona-kultusz írott emlékeit sorakoztatja fel.
Ami a fővárosi helyszíneket illeti, a Magyar Nemzeti Múzeumban a családi programok, tárlatvezetések lesznek, és megelevenednek a történelmünk nagy alakjai. Rockabilly-koncertet ad a Mystery Gang, és levetítik a Szerencsés Dániel, a Megáll az idő és a Szamárköhögés című legendás filmeket. A Magyar Nemzeti Galéria idei témája a szín és a forma: sokszínű és formabontó magyar egyéniségek váltják egymást az este folyamán. A Picasso – Alakváltozások 1895–1972 című időszaki kiállítás ihlette a programokat, lesznek koncertek, slam poetry előadók, élő MúzeumCafé-beszélgetések, az állandó és időszaki tárlatokon pedig művészettörténészek vezetik a látogatókat.
Az Iparművészeti Múzeumban többek között a Bringológia című bicikli-formatervezési kiállításhoz kapcsolódva kerékpáros akrobaták fellépésével készülnek, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum filiáléi pedig többek között rendhagyó fizikaórákkal és technikatörténeti sétákkal.
A Várkert Bazárban tárlatvezetésekkel – a Nézők és képek Pest-Budán, az Európai testvérháború 1914–1918 című kiállításokon –, az épületegyüttesen látható Zsolnay kerámiákat bemutató sétával, valamint a Cseh Tamás Program feltörekvő zenekarainak koncertjével várják az érdeklődőket.
A Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum exkluzív tárlatvezetésekkel, koncertekkel, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal zárja a Szenvedély – Rajongás és művészet, valamint a Rock/tér/idő című időszaki kiállításait.
A Magyar Nemzeti Levéltár budai Várban lévő Országos Levéltárában első alkalommal lesz látható az az 1832-ben Julius Ludwig Grimm által készített, s két restaurátor által felújított földgömb, amelyből mindössze három maradt fent világszerte.
A Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeumban és kertjében a koreai tárlathoz kapcsolódva filmvetítés, népmese-bemutató, gasztronómiai program és táncelőadások lesznek.
Az Akadémia székháza is megnyitja kapuit, csoportos épület- és képtárlátogatásra várja az érdeklődőket, művészettörténészek és építészeti szakemberek beszélnek a székház történetéről és az itt őrzött képzőművészeti alkotásokról.
Röviden. Ady-relikviák, tűzgyújtás és táncrendek
- Hetven program lesz tizenöt helyszínen Pécsen, a Janus Pannonius Múzeum intézményeiben tárlatvezetések, előadások, kreatív foglalkozások, könyvbemutató várja a látogatókat, de lesz fáklyás túra a Mecsekbe és tűzugrás is.
- Sopronban a szerelem témaköre határozza meg a programokat. A kézműves foglalkozások, városi élményséták mellett a Fabricius-házban koncert lesz, a Római Kőtárban kortárs ékszerkiállítás nyílik, a Storno-házban pedig a helytörténeti gyűjtemény 19-20. századi táncrendjeit ismerhetik meg az érdeklődők.
- Debrecenben, a Nagytemplomban őrzött Kossuth-szék másolatába beleülhetnek a látogatók, és kiállítják a Vizsolyi Biblia egyik eredeti példányát. A Református Kollégiumban tartják a Mátyás király-programokat, oklevelek, érmék és egy Corvina is látható majd. A Déri Múzeumban hétköznapi hősként a tanárokat mutatják be. A Debreceni Irodalom Házában Ady-relikviákat állítanak ki, a MODEM-ben pedig a tárlatok nyitvatartása mellett képaukciót is rendeznek, bevételéből látványműtermet alakítanak ki.
- Szegeden szombaton nyílik a három helyszínen látható Pompeji-kiállítás, ehhez kapcsolódva gladiátorfelvonulás lesz a belvárosban, harcosok bemutatójával, de tartanak ókori római divatbemutatót, néptáncelőadást, tűzugrást és koncerteket is. Az egyetemi füvészkertben éjszakai kalandtúra lesz, a dómban az orgonát mutatják be, a REÖK-palotában tárlatok várják a látogatókat. Hódmezővásárhelyen az Emlékpont ötvenes-hatvanas évekbeli hangulattal készül.
- Székesfehérváron tizenöt intézmény huszonhét helyszínen várja a látogatókat, Pákozd és Tác-Gorsium is része a programoknak. A város kulturális intézményeiben tárlatvezetések, művészettörténeti előadások, felfedező játékok, kreatív foglalkozások, holdfürkészés és koncertek, táncház, borkóstolás várja az érdeklődőket. Különlegesség lesz a Mátyás király-emlékműnél felállított Zenélőház, amely egy hanginstalláció vetítéssel.
- Az egri vár több mint ezeréves múltját mutatja be a Dobó István Vármúzeum. A Kaláka Fesztivál is most zajlik, ennek fő helyszíne az egri vár, ezért koncertek is kapcsolódnak a Múzeumok éjszakájához, de természetesen tárlatvezetésekkel is készülnek a város intézményei, lesz pirotechnikai és robbanóeszközökből bemutató, valamint számos történeti, a hősök életét felelevenítő előadással is várják az érdeklődőket.
- Veszprémben a finnugor rendezvényekhez csatlakozva a Laczkó Dezső Múzeum és a Művészetek Háza közös programokkal készül, kamarakiállítással a szibériai nyelvrokonaink tárgyi világából, fáklyás felvonulással és a Séd-völgyben horgászversennyel, előadásokkal, finnugor gasztronómiai bemutatóval készülnek.
- Szombathelyen, a vasi skanzenben a tűz és a víz szerepét, hajdani felhasználását választották témául. Különböző tűzgyújtási technikákkal kísérletezhetnek a résztvevők, betekinthetnek egy kovácsműhelybe, kóstolhatnak forrásvizet. Az Iseumban a császárokat és Héraklészt mutatják be. A Vas Megyei Levéltárban előadások lesznek a szépírás, a kódexrajzolás művészetéről, a pincében – az egykori vármegyei börtön celláiban – pedig kínzóeszközöket lehet kipróbálni.
- Miskolcon nyolc múzeum, kiállítóhely, emlékház tart nyitva éjszaka, a Herman Ottó Múzeumban koncertek, kortárs performance-ok és A lovasíjász című, Kassai Lajosról szóló film vetítése várja a közönséget, de a képzőművészeti gyűjtemény raktáraiba is bepillanthatnak a látogatók. A Pannon-tenger Múzeum játékkal és a barlangok világának bemutatásával készül, a Miskolci Galéria Rákóczi-háza a Kövesi-kiállítással várja a közönséget.
- Nyíregyházán, a Jósa András Múzeumban történelmi időutazással készülnek, az egyik tárlat 1956 hőseit mutatja be, az udvaron lévő színpadon koncertekkel várják a látogatókat. Az iparkamara udvarán fegyver- és járműbemutató lesz, a vasutas művelődési házban régi filmeket vetítenek, az egyházművészeti gyűjteményben a görögkatolikusok és Bizánc múltját ismerhetik meg a látogatók.
- Komáromban, a Klapka György Múzeumban az ezer évig elfeledett Brigetio újrafelfedezését mutatják be. Esztergomban és Párkányban pedig tizenkilenc helyszínen a központi tematikához kapcsolódó programokkal készülnek.
- Szolnokon, a Damjanich János Múzeumban délutántól hajnalig tartanak tárlatvezetéseket a katonai vívómesterek és a szolnoki sportvívás történetét, valamint a Szolnoki Művésztelepet bemutató kiállításon. De lesznek koncertek, bemutatók, kézműves vásár és foglalkozások is.
- Ozorán, az Esterházy Fogadó Központban Illyés Gyula életútját és azon keresztül a 20. század első felének világát bemutató állandó kiállítás látható Amit már majdnem elfeledtél címmel. A Forster Központ szervezésében az ozorai várban 16-17. századi gasztronómiai bemutató lesz, majd reneszánsz táncház, tűzzsonglőr-bemutató, naplementekor pedig fáklyás felvonulás.