Kultúra

Hétfőn zárul a Cseh Tamás-pályázat

Hatvanmillió forint a keretösszeg, huszonöt-harminc zenekar kaphat pénzt

Szeptember 22-én ér véget a Cseh Tamás Program Első hangfelvétel készítésére kiírt alprogramja. A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) rövidesen meghirdet két újabb alprogramot: egyet a fővároson kívüli zenekarok részére és egyet az előzenekarok támogatására.

Lezárul hétfőn a Cseh Tamás Program Első hangfelvétel elkészítésére kiírt pályázata. Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős államtitkára az NKA csütörtöki sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a Cseh Tamás Program célja a kulturális alapellátás növelése. „Az NKA segítségével azt szeretnénk elérni, hogy a fiatal korosztályt a saját kortársaik segítségével szólíthassuk meg, hiszen a közös alapon létrejövő kulturális produkciókban érzik magukat jól. Úgy gondoljuk, hogy az államnak feladata a pályakezdő zenekarok, szólisták első vizuális és hangfelvéte­lének támogatásával minőségi jelenlétet biztosítani számukra a könnyűzenei fővonalban”. Hoppál kitért arra, hogy a felvételek minősége és a szakszerű kommunikációs háttérrel külföldi lehetőségek is megnyílhatnak a nyertes pályázók előtt.

Doncsev András, a NKA alelnöke elmondta: hatvanmillió forint a pályázat keretösszege, amelyből 25-30 zenekar kaphat támogatást. A programban a nyertesek kötelesek együttműködni a számukra kijelölt mentorral, legalább öt, korábban még stúdióban nem rögzített zeneszámot profi hangstúdióban felvenni, minimum egy, szakemberek által forgatott, minőségi videoklipet elkészíteni, elkészíteni a promóciós portfóliót, önálló weboldalt, illetve közösségi oldalt működtetni, valamint az elkészült anyagokat legalább háromszáz példányban megjelentetni egységes formátumú adathordozón. „A kétmillió forintos támogatás mértékét szakértők segítségével határoztuk meg, azaz ebből az összegből biztosan teljesíthetők a célok” – mondta Doncsev, és hozzátette: a mentorok személyéről a Zenei Kollégium tagjai fognak dönteni. „Mentorok alatt nem celebekre kell gondolni, hanem a szakma legjobbjaira” – emelte ki. A zsűri a Zenei Kollégium tagjaiból áll össze, az elbírálás alapja élő zenei produkció. A meghallgatásról készül egy hitelesített felvétel, amely alapján megszületik majd a döntés. Doncsev András beszámolt arról, hogy a Cseh Tamás Programban rövidesen meghirdetnek két újabb alprogramot: „A fővároson kívüli könnyűzenei éle­tet szeretnénk fellendíteni a most kiírandó pályázattal. Ez a program szintén hatvanmilliós keretösszeggel áll rendelkezésre, és legalább nyolc élő zenei, belépődíjas koncert megrendezésére szolgál. A harmadik alprogramunk az előzenekarok támogatását tűzi ki célul. Erre főzenekarok pályázhatnak, akár két előzenekarral, amelyeknek legalább húszperces fellépést kell biztosítani. A pályázat keretösszege nyolcvanmillió forint lesz.”

A Cseh Tamás Program célja, hogy támogassa a könnyűzenei utánpótlást. Az erre rendelkezésre álló forrás az üres adathordozók után szedett jogdíjakból származó bevétel 25 százaléka; 2014-ben 500 millió forint, 2015-ben és 2016-ban száz-száz millió forint biztosított a program sikeres folytatásához.