Kultúra
Fesztivál kamaramuzsikára hangolva
Először nyitja meg kapuit nyáron a Zeneakadémia – Koncertek és nyilvános mesterkurzusok neves magyar és külföldi fellépőkkel
Kokas Katalin és Kelemen Barnabás, a program szervezői (Fotó: Csibi Szilvia)
Nemcsak kamarazenei koncerteket, hanem nyilvános mesterkurzusokat, a diákok és a világsztár muzsikusok közös játékát kínálja a budapesti Fesztiválakadémia, amely július 21-én kezdődik. A felújított és légkondicionálással ellátott Zeneakadémián tartják a négynapos rendezvényt, amely így először nyitja meg kapuit a nyáron. Lapunknak Kelemen Barnabás hegedűművész – aki feléségével, a szintén neves Kokas Katalinnal közösen szervezte meg a fesztivált – elmondta: régóta dédelgetett álmuk valósult meg ezzel.
„Miután elköszöntünk a korábban általunk alapított kaposvári komolyzenei fesztiváltól, folytatni kívántuk az eddigi sikereket, ráadásul akadémiával egyesítve a koncerteket” – tette hozzá. Ezért felkérték az eddigi pályájukon megismert világhírű hazai és külföldi zenészeket, hogy adjanak mesterkurzusokat – ám nemcsak tanítják a diákokat, mindezt ráadásul nyilvánosan, hanem aztán együtt is koncerteznek velük. Ezzel ritkán játszott műveket is hallhat a közönség, és az alkotás folyamatába is betekinthet.
A reggeltől estig tartó programok komoly kihívást jelentettek – mutatott rá Kelemen Barnabás –, hiszen még nem volt nyáron ilyesmi, de szerencsére több eseményre már alig van szabadjegy. És hogy miért döntöttek a kamaramuzsika mellett? „Részben a Zeneakadémia adottságai miatt, másrészt pedig a zeneszerzők életművében is jelentős a kamaraművek köre, Mozarttól Brahmson át a huszadik századiakig, ez az együttzenélés legmagasabb szintje” – hangsúlyozta a hegedűművész.
Egyébként azért is döntöttek a fesztivál létrehozása mellett, mert az intézményben számos később mesterré vált legendás kamarazenész tanult, ezt az örökséget is ápolni szeretnék.
A külföldi fellépők sorában lesz Vilde Frang, James Boyd, Nicolas Altstaedt, José Gallardo, a hazaiak között pedig mások mellett Kocsis Zoltán, Fenyő László, Rohman Ditta, Fejérvári Zsolt, Lendvay József és Balog József.
Az esti nagytermi hangversenyek mellett a Solti-teremben minden délben meglepetéskoncertekre, délután pedig interaktív zenei témájú előadásokra kerül sor, ahol a közönség kérdezhet a művészektől, közelebb kerülhet előadókhoz, művekhez és szerzőkhöz egyaránt. A hangversenyek előtt Fazekas Gergely zenetörténész segítségével ismerhetik meg az elhangzó darabok hátterét, érdekességeit, a matinékoncertek és esti koncertek házigazdája pedig Bősze Ádám lesz.
Az elhangzó művek között lesz Britten, Veress Sándor, Bartók, Kurtág, Mozart, Ravel, Debussy, Sosztakovics és számos más szerző ritkán játszott darabja, a zárókoncerten, július 24-én pedig igazi különlegesség lesz. Prokofjev Rómeó és Júlia szvitjének kamarazenekari átirata szólal meg a fesztiválon fellépő művészek tolmácsolásában, Shakespeare drámájának kapcsolódó részleteit pedig színművészek adják elő. Rómeót Nagy Norbert, Júliát Zsigmond Emőke, Capuletnét Bánfalvi Eszter, a dajkát Molnár Piroska, Lőrinc barátot Székely B. Miklós alakítja Galgóczy Judit rendezésében.