Kultúra

Felújítják a városligeti Vajdahunyad várát

Mintegy 3,7 milliárd forintból 2019-re helyreállítják a történelmi épületcsoportot az új múzeumi negyed építésével összhangban

A következő három évben összesen 3,7 milliárd forintból újítják fel a városligeti Vajdahunyad várát. Az eredetileg az 1896-os millenniumi ünnepségekre készült épületegyüttes rekonstrukcióját a Liget Budapest projekttel összhangban végzik el.

Vajdahunyad vára 20161201
A műemlék híres magyar építmények másolataiból áll (Fotó: Hegedüs Róbert)

A Magyar Közlöny legutóbbi számában, kedd este megjelent a kormányhatározat, amely szerint összesen 3,7 milliárd forintból helyreállítják a városligeti Vajdahunyad várát. A műemléki rekonstrukcióra a 2017 és 2019 közötti költségvetési időszakban kell biztosítani a pénzt. A Mezőgazdasági Múzeumnak is helyt adó épület felújítására a határidőket összehangoltan kell megállapítani a Liget Budapest projekttel – olvasható a határozatban. Egyúttal arról is rendelkeznek, hogy az utóbbi nagyberuházás költségét a mintegy 156 milliárd forintról 153 milliárdra csökkentik. Ismert, a projekt a Városliget parkjának felújítását, az egykori Hungexpo-irodák és a Petőfi Csarnok helyén, illetve a parkoló területén egy új Néprajzi Múzeum, a Magyar Zene Háza és az Új Nemzeti Galéria felépítését célozza. A Közlekedési Múzeumot eredeti kinézetében építik újjá, az állatkertnek hatalmas biodóm készül, és lesznek mélygarázsok is.

A Vajdahunyad várának nevezett műemléket Alpár Ignác tervezte. A közismert elnevezését a tó felőli részéről kapta, amely a vajdahunyadi várat mintázza. A millenniumi ünnepségekre, 1896-ra ideiglenes jelleggel épült fel, hogy bemutassa a magyar építészet ezeréves történetét. Mivel nagy sikert aratott, 1908-ra tartós anyagokból újraépítették. A román kori részben található a jáki kápolna, mellette kerengő van. A Lovagvár elnevezésű rész a felvidéki erősségeket mintázza, a tornyok és a kapu mellett Anjou-kori vegyes stílusú palotarész van. A gótikus részen található a Zápolya-kápolna másolata, a hármas nyílású olaszos erkély a vajdahunyadi Mátyás-lodzsát utánozza. A harmadik egység az udvar felől osztrák barokk stílusú, a kupola a gyulafehérvári Károly-kapu alapján készült, a délkeleti sarkon álló torony a brassói Katalin-kapu magasított utánzata, keleti oldalán a bártfai városháza erkélyével. A tó felőli homlokzat német reneszánsz, az alacsonyabb torony korai francia reneszánsz stílusú.