Kultúra

Eredeti formájában adták át a dégi Festetics-kúria parkját

A legnagyobb kastélykert-felújítás a háború óta

Befejeződött a dégi Festetics-kastély történeti parkjának rekonstrukciója: három ütemben összesen 785 millió forintból újult meg Közép-Európa egyik legnagyobb, több mint háromszáz hektáros angolkertje.

A tegnapi átadóünnepségen L. Simon László, a Miniszterelnökség államtitkára hangsúlyozta, hogy a kastélykert visszakapta régi fényét, és Európa egyik legimpozánsabb parkjává vált a tervezők és kivitelezők munkájának köszönhetően. Emlékeztetett arra, hogy az első ütem 250 millió forintból, míg a most zárult 2-3. ütemek egyenként 270 millió forintból valósultak meg. A politikus hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Kastélyprogramban szereplő dégi kastély azon nyolc épületek egyike, amelyekre még az idén pályázatot nyújtanak be, siker esetén – másfél milliárd forintból – jövőre megkezdődhet a kastély teljes rekonstrukciója is.

L. Simon László szerint nem felesleges a hazai kastélykertek rendbetétele, mert olyan sok turistát vonzhatnak, mint a francia és német kastélyok, amelyekre komoly programok épülnek. Úgy vélekedett, a külföldi példákon okulva kell saját turisztikai programot indítania Magyarországnak.

Varga Gábor, a térség kormánypárti országgyűlési képviselője örömének adott hangot amiatt, hogy a park felújításával a dégi kastély elkezdett felébredni „Csipkerózsika-álmából”. Az eredetileg háromszáz hektár kiterjedésű történeti kastélypark teljes rekonstrukciója a legnagyobb volumenű kerthelyreállítás hazánkban a II. világháború óta.

Verebics Géza, a Festetics Antal Alapítvány elnöke lapunknak arról beszélt, hogy a kastély a Magyar Nemzeti Múzeum előtanulmánya és egyben kicsinyített mása. „Általában a Festetics családról mindenkinek Keszthely és az ottani csodálatos kastély jut eszébe, pedig számos kastély volt még a család birtokában. A dégi kúriában a család és a kastély történetét reprezentáló kiállítást tekinthetnek meg a látogatók” – mondta az alapítvány elnöke.  

Az államtitkár kiemelte, hogy a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ műemléki felújításokra rendelkezésre álló, szabadon felhasználható idei keretösszege mintegy 150 millió forint, amelyet teljes egészében Dégre fordítanak. Mint mondta, a pénzből néhány hónapon belül a volt kúriaépület teljes külső felülete megújul.