Kultúra
Élő hagyományok
Megnyílt hazánk legnagyobb népművészeti tárlata a Néprajzi Múzeumban

Ötévente írnak ki pályázatot, amelyre a népművész alkotók magas minőséget képviselő, a hagyományos népművészetből merítő, emellett a mai kor társadalmába, kultúrájába is beilleszthető munkáikkal jelentkezhetnek. A nyertes munkákból építik fel hazánk legnépszerűbb népművészeti bemutatóját a Néprajzi Múzeumban.
Az Élő Népművészet című XVI. Országos Népművészeti Tárlat tegnapi megnyitóján Závogyán Magdolna kultúráért felelős helyettes államtitkár arról beszélt, hogy az Európa egyik legrégebbi néprajzi mú- zeumának falai között kiállított tárgyak egytől egyig a magyar társadalom, a magyar nép kézműves remekei, hagyományaink, egyben népi kultúránk visszatükrözői.
„Élő, mert a népművészet – az ilyen kiállításoknak és az alkotók elkötelezett örökségőrző tevékenységének köszönhetően – egyre inkább átitatja életünket, részévé válik mindennapjainknak. Utat tör magának az otthonokba, meghatározza ruházatunkat, befolyásolja ékszerviseletünket, használati tárgyainkat. Nemzeti kultúránk része: úgy is mondhatnám, történelmünk, múltunk, jelenünk és egyben a mostani és a következő generáció jövője is. Kiemelten fontosnak tartom, hogy ezeket az értékeket a hazai és a nemzetközi nyilvánosság előtt megmutassuk, minél szélesebb körben ismertté és elismertté tegyük” – hangsúlyozta megnyitó beszédében Závogyán Magdolna. Mint mondta, tudatosítanunk kell annak a gazdasági, társadalmi, oktatási hatásait és hasznosságát, amely nagyban hozzájárul ahhoz, hogy nemzeti kultúránk pótolhatatlan darabjai és hagyományaink még sokáig gazdagítsák a Kárpát-haza népművészeti kincsestárát.
A Hagyományok Háza főigazgatója, Kelemen László megnyitó beszédében úgy fogalmazott, az ünnep rajtunk keresztül valósul meg, Kelet- és Nyugat-Magyarországról, a határainkon túlról ilyen szép számban összejönni pedig ünnepi alkalom.
Andrásfalvy Bertalan néprajzkutató, egyetemi tanár arról beszélt, hogy minden alkotás szeretetből születik. „A szeretet nem érzelem, hanem alkotói parancs, a művészettel a teremtő Istenhez közeledhetünk nap mint nap. A teremtés örömét kaptuk, a műalkotások létrehozásában ezzel a lehetőséggel élhetünk” – mondta.
A tegnap nyílt nagyszabású népművészeti tárlat március 27-ig lesz látható a Néprajzi Múzeumban..