Kultúra

Elhunyt Richard Attenborough +VIDEÓ

A színész-rendező pályája több mint hat évtizedet ölelt fel, Gandhi életét is filmvászonra vitte

Elhunyt Lord Richard Attenborough, a világhírű angol színész és filmrendező - közölte vasárnap este a család a BBC-vel.

Lord Attenborough augusztus 29-én töltötte volna be 91. életévét.

A színész-rendező pályája több mint hat évtizedet ölelt fel, hivatásos színészként első szerepét 18 évesen játszotta, de már 12 éves korában is kapott színpadi szerepeket. 

Lord Attenborough hosszú ideje egy idősotthonban élt.

Öccsével, a 88 esztendős Sir David Attenborough világhírű természetfilmessel együtt a brit televízió és mozi világának legünnepeltebb személyiségei közé tartozott.

Richard Attenborought 1976-ban emelte a Sir előnév viselésére jogosító lovagi rangra II. Erzsébet királynő, 1993 óta pedig a főrendi kamara, a Lordok Háza tagja volt, és innentől tarthatott igényt a Lord megszólításra.

Richard Attenborough 1941-ben nyert felvételt a világ egyik leghíresebb színiiskolájába, a londoni Királyi Drámai Művészeti Akadémiára (RADA), s még abban az évben Eugene O'Neill egyik darabjában debütált a színpadon.

Filmes karrierje alig egy évvel később, 1942-ben egy háborús filmmel indult, majd 1944-től megtapasztalta az igazi háborút is, a brit királyi légierő (RAF) tagjaként.r.a.A filmezéshez 1947-ben A brightoni szikla című bűnügyi drámával tért vissza. Az alkotás abban az évben a legnézettebb brit filmnek bizonyult és Attenborought a szakma innentől kezdte filmsztárként számon tartani.

 

Rendezőként 1982-ben aratta talán legnagyobb sikerét, amikor filmre vihette a független India nemzeti hőse és történelmi legendája, Gandhi életét. A monumentális filmeposz nyolc Oscar-díjat kapott, Attenborough személyesen a legjobb film és a legjobb rendezés díját vehette át, és a legjobb színészi teljesítményért járó Oscarral jutalmazták a főszerepet alakító Ben Kingsleyt is.

Attenborough a Gandhi Oscar-özöne miatt komoly lelkifurdalást érzett amerikai kollégájával, Steven Spielberggel szemben, mert saját bevallása szerint úgy érezte, hogy Spielberg ugyancsak mozitörténeti jelentőségű sci-fije, az E.T. elől vitte el a díjakat.

E lelkifurdalásának állítólag nem kis szerepe volt abban, hogy 1993-ban - csaknem másfél évtized után először - ismét színészi feladatot vállalt: Spielberg kedvéért a Jurassic Parkban tért vissza a kamera másik oldalára a balvégzetű őslényparkot kitaláló és felépíttető befektető, John Hammond szerepében, és megszemélyesítette ugyanezt a figurát az 1997-es folytatásban is.

Tíz éve súlyos családi tragédia érte: a Délkelet-Ázsián 2004 karácsonyán végigsöprő szökőárban meghalt leánya és 14 éves unokája, Jane Attenborough és Lucy Holland. A nagyobbik unoka, a katasztrófa idején 17 éves Alice is súlyosan megsérült.

A család néhány nappal a szökőár előtt érkezett karácsonyi vakációra a Thaiföld déli részén nem sokkal korábban vásárolt nyaralójába.

 

Objektum doboz

"A mozivilág egyik legnagyobbja volt"

David Cameron brit miniszterelnök közleményt adott ki, amelyben Attenborought a "mozivilág egyik legnagyobbjának" nevezte. "A brightoni sziklában (1947) nyújtott alakítása briliáns volt, Gandhi-rendezése pedig elképesztő" - fogalmazott Cameron.    
"Szenvedélyesen harcolt az emberi méltóságért és a egyenlőségért. Jóval megelőzte korát, ha csak az apartheidellenes mozgalom támogatását vagy India függetlenségének ünneplését tekintjük is" - mondta a filmesről Tony Blair volt brit kormányfő.
Richard Attenborough rendezőként 1982-ben aratta talán legnagyobb sikerét, amikor filmre vihette a független India nemzeti hőse és történelmi legendája, Gandhi életét. A monumentális filmeposz nyolc Oscar-díjat kapott, Attenborough személyesen a legjobb film és a legjobb rendezés díját vehette át, és a legjobb színészi teljesítményért járó Oscarral jutalmazták a főszerepet alakító Sir Ben Kingsleyt is.
Kingsley így nyilatkozott a rendezőről: "Richard Attenborough engem bízott meg azzal a nagy és fontos feladattal, hogy életre keltsem az álmát, amelynek megvalósításához húsz évre volt szüksége. Teljes bizalmat adott nekem, cserébe én is teljesen megbíztam benne, és egyre jobban megszerettem. Velem együtt milliókat érintett meg életével és munkásságával. Nagyon fog hiányozni". 
"Dickie Attenborogh mindent szenvedélyesen szeretett az életében: családját, barátait, országát és karrierjét. Ajándékot adott a világnak a Gandhi érzelmes eposzával, és tökéleteset alkotott John Hammondként, a Jurassic Park dinoszauruszokat életre keltő igazgatójaként is. Szerető barátom volt - beállok azok végtelen sorába, akik bálványozzák őt" - mondta el Spielberg.
"Ő a legkedvesebb ember, akivel valaha együtt dolgozhattam. Egy herceg" - fogalmazott Mia Farrow színésznő.
Richard Attenborought 1976-ban emelte a Sir előnév viselésére jogosító lovagi rangra II. Erzsébet királynő, 1993 óta pedig a főrendi kamara, a Lordok Háza tagja volt, és innentől tarthatott igényt a Lord megszólításra.

Forrás: MTI