Kultúra

Egy nemzetépítő kísérlet története

Bemutatták Bakos István legújabb kötetét a magyarok világszövetségéről

Bemutatták Bakos István Nemzetépítő kísérlet – A Magyarok Világszövetsége kronológiája 1989–2000 című összeállítását a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum (Retörki) előadótermében tegnap.

Bakos-István
Bakos István (Fotó: Varga Imre)

A szerző lapunknak elmondta, könyve a rendszerváltáskor megújult szervezet történetére, a „Csoóri Sándor-korszakra” fókuszál.

A Magyarok Világszövetségét Teleki Pál hozta létre 1938-ban, a kommunista időszak alatt állami irányítás alá került, ezért vált szükségessé ’89-ben a megújulás. „Mivel ott dolgoztam, rengeteg anyag állt a rendelkezésemre. A könyvben a tények és a sajtóhírek magukért beszélnek, én nem kommentáltam ezeket.
A Világszövetség archívumát elpusztították, de a források pótlásában rengeteget segítettek a volt világszövetségi vezetők” – mondta a szerző.

Bíró Zoltán, a Retörki főigazgatója hozzátette: „Az érti igazán, hogy mi a jelentősége ennek a könyvnek, aki tudja, hogy a Magyarok Világszövetsége a rendszerváltás idején milyen fontos szerepet játszott a szétszóródott magyarság összefogásában.

A szervezet néhány éves tevékenysége után felbomlott, úgy gondoltuk, emlékét egy kronológiával tudjuk
a legjobban ápolni.”