Kultúra

Egy letűnt kor értékeinek nyomában

Herczeg Ferenc-művet mutatott be a Pinceszínház – Irodalmi sorozat indul a magyar Naplóval, iskolai programot is szerveznek

Herczeg Ferenc Kék róka című darabját mutatta be a hét végén a ferencvárosi Pinceszínház, amely több más érdekes programmal is várja a közönséget a hónapban. Kőváry Katalin rendező bejelentette az Éjszakai Színház megszűnését, a búcsúztató előadást november 28-án tartják Mécs Károly főszereplésével. Ezenfelül irodalmi szalont indított a színház, valamint általános- és középiskolás diákokat bevonó színházi előadást is terveznek.

Bajor Gizivel több mint kétszáz előadást ért meg, az ősbemutatóját Varsányi Irén játszotta: 1917-ben készült el Herczeg Ferenc színműve, a Kék róka. A töretlen népszerűségnek örvendő, hazánkban és külföldön is játszott darabot most a budapesti Pinceszínház is műsorára tűzte Szalay Mariann, Széles Tamás, Szanitter Dávid, Juhász Réka és Szirtes Balázs szereplésével, Kőváry Katalin rendezésében. A múlt pénteki premier előtti napokban tartott sajtótájékoztatón a rendező elmondta: Herczeg Ferenc indexen volt a rendszerváltozásig, de aztán ismét rákaptak a színházak, a darab jelenleg is műsoron van Szegeden. „A társulatok mindig előveszik akkor, ha van egy olyan színésznő, aki Cecile-t képes megformálni” – tette hozzá. Felidézte, hogy Herczeg alapvetően veretes darabokat írt, ezt a művet a legenda szerint dühében hozta létre, mert bosszantotta, hogy Molnár Ferencnek olyan nagy sikerei vannak. „Ebben a műben végül sikerült érzékenyen ábrázolnia azt a kortalan és határtalan problémát, amely a férfi–nő játékokat jellemzi” – hangsúlyozta.

Az előadás egy már letűnt kort és erkölcsiséget mutat meg, Kőváry Katalin szerint az évtizedeket átívelő hitelesség nagy feladatot jelent a színészek számára: a korszak embere minden pillanatban uralkodott magán, szó sem lehetett káromkodásról, indulatosságról, és ha valaki kiborult, akkor nagyon mélyen kért bocsánatot. A rendező egyébként sok kiaknázatlan lehetőséget lát a századelő drámáiban, amit érdemes feltárni, ide tartoznak például a Márai-művek is.

A Cecile-t alakító Szalay Marianna szerint ehhez a szerephez nagyon fontos, hogy tréningben legyen a színész, az elmúlt hat év pedig őt mozgásban tartotta. Úgy gondolja, hogy a darabban meglepően modern az a gondolat: valaki attól lesz izgalmas, ha „körüllengi a bűn illata”.

A színház bejelentette az Éjszakai Színház búcsúztatását is: a közhasznúsági státus megszűnésével november 28-án utoljára játsszák a tizenöt éve műsoron lévő A kaland című darabot Mécs Károly főszereplésével. Az előadáson a 2000-es bemutató színészeit láthatja majd a közönség.

A Pinceszínház új irodalmi sorozatáról is beszéltek az eseményen. Lá­zár Balázs színész, költő a havi rendszerességgel jelentkező Magyar Napló – Széphalom estek című sorozatról szólva elmondta, hogy november 27-én 18 órakor Jókai Anna lesz a vendég, a sorozaton mindig részt vesz zenész és színész közreműködő is.

Végül Szabó-Gyenes Szilvia a ferencvárosi általános és középiskolákat bevonó programjukról adott tájékoztatást. A magyar kultúra napja alkalmából tíz iskola önálló jelenetekkel készül, amelyeket Lázár Balázs állít majd össze egy János vitéz-előadássá.

A bemutató január 22-én lesz, előreláthatóan a Ferencvárosi Művelődési Központban, de azon a hétvégén három-négy további ingyenes előadást is terveznek. „Célunk, hogy a ferencvárosi fiatalok színházhoz értőkké váljanak, ezt pedig legkönnyebben játékosan érhetjük el. Fontosnak tartom, hogy ne kívülről erőltessünk irodalmi történeteket, hanem elősegítsük, hogy saját bőrükön érezzék a művek megközelíthetőségét, élményértékét.”