Kultúra
Dömötör Csaba: Cél, hogy Budapest az európai filmgyártás egyik fellegvára legyen
Kihirdették a Filmalap Inkubátor Programjának idei nyerteseit
A politikus kiemelte, hogy a kormány 2010 után új alapokra helyezte a filmtámogatási rendszert, és ezeknek a korábbi döntéseknek már látszanak az eredményei. Mint mondta, a Magyar Nemzeti Filmalap megalapítása óta a filmes iparág kapacitása megháromszorozódott, ami azt jelenti, hogy az uniós országok között ma már Magyarországon a legnagyobb a filmipar GDP-arányos hozzájárulása. Ehhez az eredményhez az adókedvezmények is jelentősen hozzájárultak.
Dömötör Csaba szerint az elmúlt évek intézkedéseinek köszönhetően egyre több a kimagasló színvonalú alkotás is, az új támogatási rendszerben készült magyar filmek több mint 100 rangos nemzetközi díjat kaptak, többek között 34 év után újra magyar munkának, Nemes Jeles László Saul fia című alkotásának ítélték a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat. "Fontosnak tartjuk azt is, hogy a Filmalap számos olyan alkotást támogat, amelyek kulcsfontosságúak a magyar múltfeldolgozás szempontjából, illetve kiemelt jelentőségű az is, hogy folyamatosan nő a magyar filmek nézettsége a mozikban" - fűzte hozzá.
Az államtitkár úgy vélte, hogy a ma tárgyalt törvénymódosítás tovább erősítheti a képzési rendszert, kiemelt cél ugyanis, hogy a hazai szakemberek magas színvonalú programokban vehessenek részt. Ennek érdekében már egy külön forrás áll rendelkezésre, amelynek alapja a filmgyártók által befizetett képzési hozzájárulás. "A filmipar, amellett, hogy kulturális értéket teremt, a magyar gazdaságot is pörgeti" - mondta Dömötör Csaba, hozzátéve, hogy a szakértői számítások szerint 1000 forintnyi adóvisszatérítés 3240 forinttal növeli a GDP-t. Hozzátette: az a tény, hogy egyre több filmet forgatnak Magyarországon, rengeteg pluszbevételt jelent az ország számára és az országimázs szempontjából is komoly előnyökkel jár. Kiemelte: 2016 várhatóan rekord éve lesz a filmgyártásnak, hiszen a várakozások szerint idén 85 milliárd forintot költenek Magyarországon a magyar és az itt forgató külföldi filmesek. Ez az összeg jövőre a 170 milliárd forintot is elérheti, azzal szemben, hogy 2011-ben ugyan ez még csak 33 milliárd forint volt. "A magyar filmgyártás 120 éves hagyományra tekint vissza, így ez is arra kötelez minket, hogy a filmipar megerősítését nemzeti ügynek tekintsük" - fűzte hozzá.
Kihirdették a Filmalap Inkubátor Programjának idei nyerteseit
Bakony Alexa Egy fiú, Hartung Attila Senki nem megy sehova, Kárpáti György Mór Guerilla, valamint Visky Ábel Mesék a zárkából és Nagy Zoltán Impromtu című filmterve kap gyártási támogatást a Filmalap Inkubátor Programjának keretében. A pályakezdő filmeseket segítő pályázat idei eredményeit szerdán hirdették ki Budapesten.
A Toldi moziban megrendezett Pitch Fórumon a program tíz döntőse személyesen mutathatta be filmterveit a szakmai közönségnek, valamint a rendezvény zsűrijének, amelynek tagjai Bánkúti Zsuzsanna és Böszörményi Gábor filmforgalmazási szakemberek, Divinyi Réka forgatókönyvíró, Horváth Lili filmrendező és Varró Attila filmteoretikus voltak.
A zsűri döntése nyomán kap gyártási támogatást Bakony Alexa egy 16 évesen transzneműséget vállaló fiatalról szóló dokumentumfilm-terve, Hartung Attila felnövéstörténete és Kárpáti György Mórnak az 1848-as szabadságharc leverése után játszódó történelmi drámája is. A közönség szavazatai alapján részesülhet támogatásban Visky Ábel a történetmesélés erejéről szóló kreatív dokumentumfilmje és Nagy Zoltán projektje, amely egy amatőr ifjúsági vonószenekar 18 éves fiú tagjáról szól, aki meg akarja védeni 13 éves társát az idős karmester szexuális zaklatásától.
A Filmalap forgatókönyv-fejlesztésre hívta továbbá Csoma Sándor VHS című filmtervét, amely egy kislány és apukája kapcsolatának története. Emma és édesapja Németországba indulnak, hogy amerikai filmeket hozzanak be VHS kazettán, mígnem összetalálkoznak az önmegvalósítás miatt családját hátrahagyó édesanyjával.
Divinyi Réka elmondta: a zsűri a filmterveket, a szerdai személyes prezentációkat, valamint a pályázók korábbi munkáit is figyelembe véve hozta meg döntését. Emellett igyekeztek azt is megítélni, hogy a projektekből születő filmek később mennyire lehetnek sikeresek a fesztiválokon és a mozikban. "Komoly potenciál van ezekben a filmtervekben" - hangsúlyozta Divinyi Réka, aki megjegyezte azt is: az Inkubátor Program páratlan lehetőséget jelent a pályakezdő filmeseknek.
A program forgatókönyv-fejlesztésre legfeljebb kétmillió, filmgyártásra játékfilmeknél 62 millió, animációs filmeknél 82 millió, dokumentumfilmeknél 22 millió forintig nyújt támogatást. Az idei felhívásra 69 pályázat érkezett, ezek közül választotta ki a Filmalap szakmai zsűrije a tíz döntős filmtervet, köztük Bernáth Szilárd, Szeiler Péter, Szilágyi Fanni és Varga Noémi projektjét is.