Kultúra
Civilek akadályozták a fák kivágását a Városligetben
Fidesz: szebbé és zöldebbé válik a Városliget
Illés Zoltán volt környezetvédelmi államtitkár a helyszínen az MTI-nek elmondta: a Főkert Zrt.-nek volt engedélye a fák kivágására, de az ügyben tett fellebbezés elbírálásának határidejét nem várták meg. Közlése szerint mintegy tíz fát kivágtak a területen, amely korábban a Kertem nevű szórakozóhelynek adott otthont, ám az összegyűlt civilek megakadályozták a munkásokat a folytatásban. Az aktivisták a már kivágott fákból és ágakból több helyen torlaszokat építettek, az egyikre egy ponyvát tettek azzal a felirattal: "Természetvédelmi terület, favágóknak belépni életveszélyes és tilos!".
Csütörtök kora este húsz-harminc aktivista volt a helyszínen, akik sátrakat vertek. Azt mondják, hogy éjszakáig biztosan maradnak, mert egyes hírek szerint éjfélkor folytatódik a fák kivágása.
A Liget Budapest projekt csütörtökön azt közölte az MTI-vel, hogy az egykori Hungexpo-épületek bontásával kezdődik meg a Városliget parkrehabilitációja. A területen 2018-ra 5 százalékkal kevesebb lebetonozott terület lesz, és elkészül a főváros egyik leginkább környezettudatos épülete, a Magyar Zene Háza fűtési-hűtési rendszere ugyanis teljes mértékben megújuló energiaforrásokra épül.
A Főkert felmérése szerint a városligeti fák nyolcvanöt százaléka ápolásra szorul, tizenkét százaléka balesetveszélyes. A volt Hungexpo területén 19 fát szükséges növényegészségügyi vagy kertészeti okok miatt kivágni, de a parkrészen található tuskók és a kiszáradt koronájú, elpusztult faegyedek eltávolítása is indokolt.
Az építési munkálatok 15 egészséges fát érintenek, közülük 5 megmenthető példányt pár napon belül átültetnek, a kivágott fákat többszörösen pótolják - írták.
A parkrehabilitáció nyomán 2018-ig 60 százalékról 65 százalékra emelkedik a zöldfelületek aránya, egészségesebb lesz a faállomány és jelentősen növekedni fog a Városliget biológiai értéke is. Mintegy 5000 négyzetméternyi cserjés vadfolt létesül, természetes élőhelyet biztosítva az itt élő állatoknak - közölte a Liget Budapest csütörtökön az MTI-vel.
A projekt keretében megszűnik az 50 ezer négyzetméteres Dózsa György úti parkoló, a betonrengeteg helyén új parkrész és ökológiailag fenntartható mélygarázs épül.
Fidesz: szebbé és zöldebbé válik a Városliget
A Fidesz-frakció szerint szebb, zöldebb lesz a Városliget a megújítása után. A Fidesz-frakció a közleményében úgy fogalmazott, "a baloldal teljesen alaptalanul hisztériázik", ha rajtuk múlik, Budapesten semmilyen fejlesztés és felújítás nem történt volna az elmúlt években, és hagyták volna a Városligetet is lepusztulni. Úgy folytatták: a kormány döntésének és támogatásának köszönhetően a Kossuth tér, a Várkert Bazár, a Mátyás-templom és számos más nemzeti örökség mellett a Városliget is megújul.
Az újjászülető Városliget nemcsak a budapestieknek nyújt majd élményt, hanem mindenkinek, aki a fővárosba látogat. A parkban nő a zöldterület nagysága, kevesebb beton, több fa és cserje lesz. A jelenleg zajló építési munkálatok tizenöt fát érintenek, a kivágott fákat pedig többszörösen pótolják majd - olvasható a közleményben.