Kultúra
Budapesten lép fel Thiago Arancam
A Margitszigeti Szabadtéri Színpadon lesz látható az Aida, kiváló magyar énekesek mellett a brazil–olasz sztártenorral
A művész a lírai spinto egyik legismertebb képviselője (Fotó: Michela Rovegno)
Ma és vasárnap tűzik műsorra a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon Giuseppe Verdi egyik legnépszerűbb operáját, az Aidát a Magyar Állami Operaházzal együttműködésben. A férfifőszerepben, Radamesként Magyarországon először lép fel Thiago Arancam brazil–olasz sztártenor, mellette hazai, nemzetközi hírű kiválóságok, mások mellett Sümegi Eszter (Aida), Wiedemann Bernadett (Amneris), Palerdi András (Ramfis) és Kálmándi Mihály (Amonasro) énekelnek. A kairói régi operaházban 1871-ben bemutatott opera – a hiedelemmel ellentétben nem a Szuezi-csatorna megnyitására írta Verdi – egy rabszolgasorsba vetett etióp királylány és a fáraó lányával házasságra készülő, ám honfitársai szemében árulóvá váló egyiptomi hadvezér tragikus szerelmét meséli el. Most a Margitszigeten a budapesti operaház műsoráról lekerülő Nagy Viktor-rendezés lesz látható – Csikós Attila monumentális díszleteivel és Vágó Nelly látványos jelmezeivel –, Dénes István vezényletével, az operaház zene- és énekkarának, valamint a Nemzeti Balett szólistáinak közreműködésével.
A brazil születésű, Olaszországban élő fiatal sztártenor, Thiago Arancam karrierje a Placido Domingo által alapított Operalia nemzetközi énekversenyen indult hat évvel ezelőtt, amelyen három díjat is nyert. A milánói Accademia Teatro alla Scala tagja és szólistája, a világ nagy operaházainak rendszeres vendége. Legfőbb szerepei között van Don José a Carmenből – legutóbb Sao Paulóban, a szülővárosában mutatkozott be e szerepben a nemrég szintén hazánkban járt Rinat Shaham szoprán oldalán –, Pinkerton a Pillangókisasszonyból és Cavaradossi a Toscából, valamint természetesen Radames figurája.
A margitszigeti események szervezője, a Szabad Tér Színház lapunkhoz is eljuttatta a vele készült interjút, amelyben Arancam úgy fogalmaz utalva saját hangfajának, a tenornak a lírai spinto (a lírai és a hőstenor közötti, előbbinél erőteljesebb) típusára: Verdi az operairodalom egyik zsenije volt, aki tulajdonképpen külön kategóriát teremtett az énekesek számára. „Nagyon szeretem a tenorok számára írt dallamokat az operáiban, illetve ahogyan a szereplőket ábrázolja” – teszi hozzá. Aida című művében véleménye szerint Verdi azt akarta kifejezni, hogy bármilyen fontos is lehet a politikai hatalom, az életben mégiscsak a személyes kapcsolatok a legfontosabbak, így a szeretet, a hűség és a mások iránti tisztelet – ezek pedig időtlen értékek.