Kultúra
Betlehemi jászlak vonzásában
Különleges időszaki tárlat a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban az adventi ünnepkörhöz kapcsolódó iparművészeti tárgyakkal hivatásos és amatőr alkotóktól
Az idén novemberben már huszonnegyedik alkalommal hirdette meg hagyományos pályázatát a Magyar Kézművességért Alapítvány, hogy hazai és határon túli magyar népművészek, képző- és iparművészek, kézművesek, hivatásos és műkedvelő alkotók műveiből rendezhessen kiállítást az ünnepekre. A résztvevőknek vagy a betlehemi jelenetet, vagy a betlehemezés népszokását kellett feleleveníteniük, de a pályamunkák kapcsolódhattak az adventi-karácsonyi ünnepkörhöz is. A válogatott, gyönyörű alkotásokból pedig ezúttal rendhagyó helyszínen, a Vajdahunyadvárban található Magyar Mezőgazdasági Múzeumban nyílt izgalmas és sokrétű tárlat, amely január 7-ig tekinthető meg.
A Betlehemi jászolkiállítás címmel látható válogatáson tehát nem csak jászolok láthatók, hanem rengeteg műalkotás, kép, dísz- és használati tárgy is. Mivel amatőrök is beküldhették munkájukat, a tárlat egy kisebb részét diákok, csoportok gondolatébresztő munkái teszik ki. A betlehemi jelenet, Jézus születésének csodája sokféle módon elevenedik meg: játékok, szőttesek, festmények, kerámiák, különleges anyagokból készült, kisebb-nagyobb méretű bábok idézik fel a történetet.
Az alkotások lehetővé teszik a látogatók számára, hogy a betlehemezés vallási értelmezésére és az ahhoz kapcsolódó népi szokásokra különböző perspektívákból, újabb és újabb művészi interpretációkban tekinthessen rá, hiszen a kiállításon a nép- és iparművészet nagyon sok ága képviselteti magát. Többek között jeles bőrmívesek, foltvarrók, selyemfestők, keramikusok, nemezelők, díszműüvegezők, szobrászok, valamint játék- és babakészítők csodálatos munkáit tekinthetjük meg. Ennek megfelelően pedig olyan pályamunkákat vethetünk össze egymással, amelyek igen változatos módszerekkel és eltérő anyagok megmunkálásával jöttek létre. Láthatunk például csuhéból, nemezből, kerámiából és fából készült betlehemeket, tűzzománc-technikával készült ikonszerű képeket és különleges textileket is. Emellett megjelennek az ünnepekkor használatos ritka dísztárgyak is. Gyönyörű bőrmíves alkotások, ékszerek, terítők, étkészletek, ruhaneműk és karácsonyfadíszek láthatók.
A kiállítás sokrétű anyagából – amelyből egyébként a hagyományokhoz híven színes fotóalbum is készült – nehéz kiemelni bármelyiket is, hiszen egymással párbeszédben teremtik meg a karácsonyi hangulatot, s együtt fejezik ki a betlehemi jászol mai üzenetét.
Ugyanakkor figyelemreméltók Gróf Gyöngyi speciális pirografikus képei, valamint a mindössze kilencéves Kohári Boldizsár Emese Erzsébet Imádkozásom karácsonyi meglepetéshez című domborműve, illetve M. Sarlós Erzsébet Születés című, vegyes technikával készült szobra.