Kultúra

Békegyakorlatok a háborúban

Teakarnevál – Szabó Palócz Attila új naplóregénye

Bemutatták Szabó Palócz Attila új könyvét, a Teakarnevált csütörtök este a Hadik kávéházban. A kötetről, amely a Békegyakorlatok című trilógia befejező része, Barlog Károly író kérdezte a szerzőt, a Magyar Hírlap lapszerkesztőjét.

Szabó Palócz Attila és Barlog Károly 20161119
Szabó Palócz Attilával Barlog Károly beszélgetett (Fotó: Hegedüs Róbert)

A sorozat címe abból a gondolatból ered, hogy míg békeidőben a katonák a háborúra készülnek a hadgyakorlatokon, addig a civilek a háború ideje alatt a békét várják, a békeidőkre készülnek – mesélte Szabó Palócz Attila. A Békegyakorlatok első része 2013-ban jelent meg a budapesti Napkút Kiadó gondozásában, a kötet novellái a délszláv háború élményeit, valamint a hátországban zajló élet kiszolgáltatottságát jelenítették meg. Mint a szerző elmondta, a könyv eredetileg gyűjteményes prózakötetnek indult, amelyben több önálló, hosszabb-rövidebb írás – novella, elbeszélés és kisregény – kapott helyet, de végül a szerkesztő, Bognár Antal tanácsára egy összegző történet is bekerült a kötetbe, amelyben a különböző írásokban feltűnő, többször azonos helyszínek és szereplők végül találkoznak és összekapcsolódnak. A könyv műfaját ezért így határozták meg: naplóregény tört képekben. A sorozat második része, a Tanácstalan kölykök egy évvel később, 2014-ben jelent meg, ebben a szerző már a háborúk bizonytalansága és kiszolgáltatottsága miatt az anyaországba áttelepült vajdasági magyarok kettészakadt – itthoni és otthoni – életet mutatja be.

Az idén kiadott utolsó rész, a Teakarnevál már teljes egészében a megváltozott élethelyzet perspektívájából tekint ugyanazokra a helyszínekre és szereplőkre. A trilógia egyes szám első személyű elbeszélője a kilencvenes évek eseményeit és a délszláv háborúk egyes momentumait meséli el – a szerző személyes érintettségétől sem függetlenül –, mégsem tekinthető önéletrajznak. Noha az írások háttere beazonosítható, dokumentumszerű, de ez csak keretet ad a fiktív cselekményhez, hiszen az író tudományos-fantasztikus, valamint meseszerű elemekkel gazdagította a történeteket.