Kultúra

Az őrült ausztrálok repülő cirkusza

Ma hajnalban ért véget a Sziget Fesztivál: a magyar zenei nagyszínpadon is folyamatosan telt ház előtt játszottak a hazai zenekarok

A Sziget Fesztivál sohasem csak a zenéről, a nagy nemzetközi sztárzenekarok fellépésről szólt, még ha a felszín és a látszat erre is engedne következtetni.

sziget
Azért hazai látogatók is voltak az idei fesztiválon a közönség soraiban (Fotó: Csudai Sándor)

Mert persze kellenek a húzónevek a nagyszínpad főműsoridős programjába, hogy becsábítsák nemcsak a hazai, de az utóbbi években már egyre nagyobb számban érkező külföldi rajongókat is Hollandiából, Angliából, Olaszországból, Németországból, Svájcból, de gondoljunk csak bele, hogy egy-egy brit vagy holland fesztiválozónak otthon, helyben is, tehát több száz, vagy akár ezer kilométeres utazás nélkül is van számtalan lehetősége a szórakozásra. Ott van Glastonbury és számtalan más nagy nyári, szabadtéri rendezvény, amelynek kínálatából válogathat, és amelyeken kedvenceit is láthatja, hallhatja élőben. Ha tehát a Sziget nem kínálna ennél többet, eszük ágában sem lenne Magyarországra jönni.

Nem kell azonban ezt sem misztifikálni, a múzeumi negyed, a színházi programok vagy a Rubik-sziget, a zászló- és a festékparti, a buborékfújás miatt persze biztosan nem kerekednének fel egy ekkora utazásra, ezért kell ide egy Blink 182, egy Queens of the Stone Age, egy Placebo, egy Ska-P, egy Bastille, Lily Allen, vagy éppenséggel egy Korn. A sok színes és érdekes kiegészítő program azonban megkülönbözteti a Szigetet szinte valamennyi nagy vetélytársától. Nem is beszélve arról, hogy az árak, amelyek a magyar közönségnek horribilisnek tűnnek, a nyugati pénztárcákhoz mérve alacsonyabbak, mint amilyenek otthon, a hasonló helyi rendezvényeken.

Ausztráliából érkezett a Sziget Fesztiválra a Strange Fruit utcaszínház társulata, amelyik mindennap délután két produkciójával is bemutatkozott a látogatók előtt. A csoportot 2003-ban már láthattuk a rendezvényen, s akkor is lenyűgöző előadással érkeztek Magyarországra, így egyáltalán nem véletlen, hogy már a vendégjáték meghirdetésétől számítva igen nagy volt az előzetes érdeklődés irántuk. A Swoon című előadásuk – amelynek címét talán Ájulásnak fordíthatnánk –, a légi akrobatika elemeire épülő, látványos show, amit inkább nevezhetnénk lazán összefüggő jelenetek tematikus sorozatának, mintsem cselekményében egységes színházi produkciónak, nagy szerencse hát, hogy az utcaszínházak esetében általában nem is ez utóbbi a lényeges. Hasonlóképp épül fel a The Three Belles című produkció is, amelyikkel az őrült ausztrálok repülő cirkusza az idén sem okozott csalódást.

A nagyszínpadon a brit Prodigy játszott szombaton este, de koncertjükre nem vesztegetnék több szót. Ők valamikor 1996 táján voltak igazán nagy sztárok, amikor először felléptek a Pepsi Szigeten (mert akkor még az volt a neve), említésre méltó újabb anyagot pedig azóta sem sikerült összehozniuk, mégis mindenki odatódult a nagyszínpad elé aznap este, hihetetlen tömeg előtt játszottak. Az óbudai Hajógyári-sziget összes más része mintha kiürült volna…

A Sziget programkínálata azonban olyan bőséges, hogy annak is van miből válogatnia, aki nem szeretne elvegyülni. Számukra nyújtott menedéket a Petőfi Rádió és a VOLT Fesztivál közös színpada, vagyis a magyar zenei nagyszínpad, ahol a Prodigyvel egy időben játszott a Kiscsillag zenekar. Ha a realitásoktól messze elrugaszkodott árak miatt azt is mondják már évek óta, hogy nagyon kevés magyar van a Szigeten, ennek a színpadnak a látogatottsága cáfolat lehet erre. Az itteni koncerteken szinte mindig dugig volt a sátor, márpedig egy brit vagy holland látogató vélhetően kevéssé tudja értelmezni azokat az együttesneveket, amelyeket az itt zajló programoknál talált a műsorfüzetben vagy a mobiltelefonos applikációban, úgy is, mint Pál Utcai Fiúk, Intim Torna Illegál, 30Y, Vad Fruttik, Alvin és a Mókusok és még sokan mások. Mondjuk, a Budapest Bár szombaton este itt megtartott koncertjén kezdetben nagy pozitívumként könyveltem el, hogy a Szilvafácskát nem játszották el – az adható tíz pontból harmincötöt írtam jóvá a zenekarnak –, sajnos azonban a ráadásban bepótolták ezt mulasztást. Segédeim fel fogják keresni Lovasi Andrást és Farkas Róbertet.

Tegnap este a brit The Kooks és az amerikai Outkast játszott a Sziget Fesztivál nagyszínpadán, majd pedig az ugyancsak brit Calvin Harris szolgáltatta a nagyszabású „end showt”. Utána pedig következhetett a hagyományos, az igazi záróbuli a magyar színpadon, ezúttal immár az …And Friends zenekarral és barátaival.