Kultúra
Az I. világháborúra emlékeznek
Fotókiállítást nyílt a Nemzeti Múzeumban
Látogatók a Nézőpontok - Térhatású fényképek a nagy háborúról című kiállítás megnyitóján a Magyar Nemzeti Múzeumban. MTI Fotó: Marjai János Magyar Nemzeti Múzeum és a Nemzeti Örökség Intézete pénteken nyílt két kiállítása a nagy háború eseményeit hivatott bemutatni, főként a harcok emberi oldalát. A tárlatok eltérő szemszögből mutatják be az I. világháborút, ugyanakkor közös vonásuk, hogy mindkettő a múzeum és a magángyűjtők kézfogása, találkozása révén jöhetett létre – emelte ki Csorba László a múzeum főigazgatója.
"Az egyik kiállítás olyan térélménnyel jár, amely megdöbbentő lesz, hiszen hozzászoktunk, hogy a történelem kétdimenziós. Ez az élmény azonban most kinyílik és a világháborús lövészárkokban megpillantjuk a katonák valódi életét" – hangsúlyozta Csorba László.
A kiállítás térhatású, háromdimenziós szemüveggel nézhető fotóinak eredetije az első világháborúhoz kapcsoló sztereofénykép. Ez a különleges fotográfia valójában kettő, egymástól kissé eltérő képből áll, amelyeket az emberi szem állásának megfelelően két különböző szögből vettek fel ugyanarról a tárgyról. A képpár egy speciális szerkezetben, a sztereoszkópban szemlélve egyetlen térhatású képpé olvad össze a néző tudatában. A tárlat során a néző bepillanthat a lövészárkokba és plasztikus képet kaphat a háború mindennapjairól is.
Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója beszédet mond a Nézőpontok - Térhatású fényképek a nagy háborúról és A front felett című kiállítás megnyitóján a múzeumban. MTI Fotó: Marjai János A másik teremben Weinstock Ernő fényképész szemén keresztül a "gépi" háború egy másik dimenziója elevenedik meg: a néző fölszállhat a magasba és harci repülőgépek fedélzetéről tekinthet le a harcoló felekre.
A később képeslapkirálynak nevezett, főképp városképeivel egyedülálló életművet létrehozó fényképész egy repülős századnál szolgált, az évek során egy gazdag albumra való felvételt készített a légi fegyvernem bevetéséről a küzdelmekben. Weinstock 377 felvételt tartalmazó háborús albuma kiemelkedő fotótörténeti és fotóművészeti emléke a korszaknak.
A Weinstock-hagyaték egy részének bemutatása most azért vált lehetővé, mert az a Nemzeti Örökség Intézete segítségével letétként a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárába került.
Forrás: MTI