Kultúra

Átalakultak a ligeti elképzelések

Lehet, hogy a park közelében kap majd épületet a fotó- és az építészeti múzeum – Hamarosan döntenek az Új Nemzeti Galériáról

Újjáépül a Városligeti Színház, a Néprajzi Múzeum pedig az Ötvenhatosok terén új helyre kerül – derült ki tegnap az Országgyűlés kulturális bizottságának ülése után. Lapunknak Baán László, a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa azt mondta: előbbi megvalósulása után a Kolibri Színházzal terveznek együttműködést. Hozzátette: a kormány törölte ugyan a fotó- és építészeti múzeum megépítését az Ötvenhatosok terén, de talán a park közelében sikerül új helyet találni nekik, az Új Nemzeti Galéria pedig mindenképpen megépül 2019-re.

liget
Az Ötvenhatosok terének sarkán újjáépül a Városligeti Színház, a Néprajzi Múzeum arrébb kerül (Fotó: Horváth Péter Gyula)

Döntött a kormányzat a Városliget megújítását és benne az új múzeumok felépítését, valamint más kapcsolódó fejlesztéseket tartalmazó Liget Budapest projektről – jelentette ki tegnap a beruházás miniszteri biztosa az Országgyűlés kulturális bizottságának ülése után. Baán László elmondta: a döntés értelmében újjáépül a Dózsa György út és az Ajtósi Dürer sor sarkán 1952-ben lebontott szecessziós Városligeti Színház, ezért a Néprajzi Múzeum új épülete arrébb kerül, de marad az Ötvenhatosok terén. A szintén a parkoló helyére elképzelt fotó- és építészeti múzeumot azonban a kormány törölte, ezeknek máshol keresnek helyet a fővárosban. A testület ülésén ellenzéki képviselőktől és egy civilszervezet vezetőjétől bírálatok érkeztek a zöldterület védelme érdekében, illetve a kétszázmilliárdosra tervezett összköltség miatt. Ezekkel kapcsolatban a miniszteri biztos újfent hangsúlyozta: növekedni fog a zöldfelület aránya és intenzitása, hiszen a parkot is felújítják, a beruházás pedig nem von el forrást máshonnan. Azt is elmondta, hogy a felrobbantott Regnum Marianum templom helyére méltó emlékmű készül.

Lapunk kérdésére Baán László a fotó- és építészeti múzeum sorsáról azt mondta: bár a kormány törölte a Liget Budapest projektből a magyar Közti Zrt. Tima-stúdiójának nyertes tervét, mint intézmények meg fognak valósulni. Közlése szerint vannak már ötletek, hogy hová kerüljenek, az sem kizárt, hogy a Városliget közelében lesznek majd, hiszen vannak üres villák és telkek a környéken.

A Városligeti Színház rekonstrukciójával kapcsolatban pedig rámutatott: régóta vizsgálták, miként lehetne a teátrumi funkciót visszahozni a parkba. A kormányzat jelezte, hogy ha sikerül megtalálni az egykori színház eredeti terveit, akkor újjáépíthetik, és mivel fellelték a rajzokat, megszületett a döntés is – tette hozzá. A miniszteri biztos úgy véli: a környékbeliek is örülnek majd, hogy nem a Néprajzi Múzeum nagyobb tömbje, hanem ez a kisebb valósul meg ezen a helyen, emellett a színházi funkcióval tovább gazdagodik a Városliget családi élménypark jellege. Baán László azt is elárulta kérdésünkre, hogy a Városliget Zrt. működteti majd az építményt, együttműködést terveznek a Kolibri Színház társulatával, de természetesen más gyermek- és ifjúsági előadásokat is befogadnak.

A Néprajzi Múzeum – amelynek tervezését a nemzetközi tervpályázaton a francia Vallet de Martinis építésziroda nyerte el korábban – pedig odébb tolódik. A miniszteri biztos rámutatott, hogy a leendő épület természetesen marad az Ötvenhatosok terén, a parkoló területén, de a pontos helyszínről még a fővárossal egyeztetnek. Így azonban, mivel a nyertes terv „nem tolható el”, új tervpályázatot is kiírnak, amely hasonló lesz az Új Nemzeti Galériáéhoz: neves külföldi és magyar irodákat kérnek fel a meghívásos tenderre.
Ez utóbbi épület sorsa is hamarosan rendeződik, a miniszteri biztos elmondta, hogy a kormánydöntés szerint mindenképp megépül a Petőfi Csarnok helyén 2019-re, az pedig, hogy a két nyertes – a norvég Snohetta és a japán SANAA iroda tervei – közül melyik, heteken belül kiderül.

A Liget Budapest egyik fontos „pillére” az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ a bezárt Szabolcs utcai kórház telkén: Baán tájékoztatása szerint a bontások már elkezdődtek. A Városligetben pedig a jövő év első felében kezdődik meg a régi Hungexpo-építmények lebontása, hogy helyet adjanak a Magyar Zene Házának, amely a japán Sou Fujimoto tervei szerint készül el 2018-ra – ez az elhíresült „gomba”, vagy „lyukas palacsinta”.

A költségekről szólva rámutatott: a kormány a következő években összesen kétszázmilliárd forintot szán a Liget Budapest projektre. Az idei tizenötmilliárd után a jövő évi költségvetésben is már nevesítve van 38 milliárd a fejlesztésekre. A projekt része a Szépművészeti Múzeum részleges felújítása is: Baán László arról tájékoztatott, hogy már aláírták a kivitelezővel a szerződést, hamarosan elkezdődik az építkezés, a tervek szerint 2017 közepére fejeződik majd be.