Kultúra
A tömegfilmek kiüresedése
Szomorú jövőt jósol a lélektelen Jurassic World
Mintha egyenesen a nézőkre kacsintana ki, illusztrálva azt a cinikus hozzáállást, amit a tengerentúli producerek a moziba járó közönségről gondolnak és egyben „megindokolva” az elszállt koncepciókat.
Az mindenképpen okos húzás volt a készítőktől, hogy a Jurrasic World teljes mértékben ignorálja az első rész, a legendás Jurassic Park kevésbé emlékezetesre sikerült két folytatását. A történet huszonöt évvel a Jurassic Park után játszódik, azóta high-tech szórakoztatóbirodalom nőtt a helyére, amolyan Disneyland, csak őshüllőkkel. A látogatottságnövelő mutáns élőlényre pedig a hadseregnek is fáj a foga, hiszen tökéletes harcászati eszköz lehetne, azonban már dr. Moreau óta tudjuk, hogy az efféle kísérleteknek borítékolhatóan nincs jó vége.
Minden okunk megvolt bízni abban, hogy a folytatás – ha a klasszikus elődöt természetesen nem is múlja felül – igazán remekül sikerül majd. Hiszen a rendezői széket Colin Trevorrow kapta meg, aki az egészen kellemes filmjével, a Kockázatos túrával bizonyította: elegendő kreativitással rendelkezik ahhoz, hogy kevés pénzből is tudjon nagyot alkotni. Ám valószínűleg nem tudott mit kezdeni azzal, hogy hozzávágtak százötvenmillió dollárt, és hirtelen nem csak a saját ízlése szerint, különösebb rizikó nélkül, puszta szeretetből rendez, hanem hatalmas elvárás nehezedik rá. Megpróbálta az arany középutat választani. A Jurassic World egyszerre igyekszik mai tömegfilm és régimódi kalandfilm lenni, ezzel azonban a két szék között a padlóra esik.
A film sajnos igazi esszenciája annak, hogyan lelketlenedett el az amerikai szórakoztató mozi az elmúlt huszonöt évben. Az első résszel szemben sehol egy emlékezetes, összetett figura, noha Chris Pratt A galaxis őrzőiben már bizonyította, tökéletes a Harrison Fordhoz hasonló sármos kalandor szerepében. A forgatókönyv ezúttal azonban csak egy szimpla és unalmas hőstípus megformálására kínált lehetőséget, a néhol egészen kínos közhelyekből építkező történet pedig csak arra kell, hogy kitöltse a két nagyszabású jelenet közötti űrt. Természetesen mindent ural a számítógépes grafika, és bár ez a technika valóban sokat fejlődött az elmúlt negyed évszázadban, annyira még mindig nem meggyőző, hogy elhiggyük azt, amit látunk. Így – amint a régi Csillagok háborúja-trilógia az újjal szemben – a Jurassic Park kétkezi trükkjeivel még mai szemmel is látványosabbnak tűnik ennél. Az alkotók receptje azonban anyagi értelemben bevált, a Jurassic World minden idők legerősebb nyitó hétvégéjét produkálta. Mindez pedig igencsak szomorú képet vetít előre a tömegfilmekkel kapcsolatban.
Jurassic World
Színes, magyarul beszélő, amerikai kalandfilm, 125 perc, 2015
Rendező: Colin Trevorrow
6