Kultúra

A német nyelvterület új filmjei a hazai mozikban

Lars Kraume Néma forradalom című alkotásával kezdődik az idei Szemrevaló Fesztivál

Szeptember 27. és október 7. között tizenhét német nyelvű filmet láthat a közönség a budapesti Művész Moziban. A fesztivál Lars Kraume magyar vonatkozású, valós eseményeket feldolgozó Néma forradalom című filmjének vetítésével kezdődik.

Hetedik alkalommal hozza el Magyarországra a német nyelvterület új filmjeinek legjavát, eredeti nyelven, magyar felirattal a Szemrevaló Fesztivál, a Goethe Intézet, az Osztrák Kulturális Fórum és a Svájci Nagykövetség közös rendezvénye.

Öt tematikus blokkban – Folyamatos múlt, Nő és férfi, Csak azért is, Kié a hatalom? és Rövidfilmek – tizenhét filmet láthat a közönség. Az idei Müncheni Filmfesztiválon Békedíjjal és rendezői díjjal méltatott, valós eseményeket feldolgozó Néma forradalom a nagysikerű Az állam Fritz Bauer ellen című film rendezőjének új alkotása, amelyben két NDK-s gimnazista ráveszi az egész osztályt, hogy egyperces néma csenddel fejezzék ki szolidaritásukat az 1956-os magyar forradalom iránt. Az ügy eljut a Stasi fülébe, és komoly vihart kavar.

A Folyamatos múlt elnevezésű blokkban vetítik még Raoul Peck francia–német–belga koprodukcióban készült Az ifjú Karl Marx (Der junge Karl Marx) című filmjét. A Hitler Hollywoodja (Hitler’s Hollywood) című dokumentumfilmből kiderül, hogy Hitler uralma alatt ezer játékfilmet forgattak Németországban, melyekkel a közönség álmait és érzéseit akarták kiszolgálni és egyúttal manipulálni.

A Tranzit az 1940-es évek elején játszódik. Georg felveszi egy nemrég elhunyt író, Weidel identitását, majd Marseille-ben találkozik Weidel feleségével, aki még nem tud férje haláláról. A Murer – Egy per anatómiája című alkotásban Franz Murert 1963-ban bíróság elé állítják a második világháború alatt elkövetett bűntetteiért, ám a hatalom központjaiban szemet akarnak hunyni gaztettei felett.

A Nő és férfi válogatásban a tavalyi Svájci Filmdíjon a legjobb forgatókönyv, a legjobb színésznő és a legjobb mellékszereplő díját is elnyert A nőkért című film a svájci nők szavazati jogáért indított mozgalom alakulását mutatja be.

A Csak azért is szekció filmjei közül A lehetséges világok legjobbika Adrian Goiginger osztrák rendező saját gyerekkori élményein alapul, és a hétéves Adrian és kábítószerfüggő anyja közötti bensőséges kapcsolatról szól. A számos díjat nyert Mademoiselle Paradis című osztrák–német film Maria Theresia von Paradis életét tárja a néző elé, aki korának zeneszerző-zongorista csodagyereke volt.

A dráma és a fantasy műfaját ötvözve szuggesztív erejű képekkel operál a Kékről álmodom című coming-of-age svájci film, amely idén a Svájci Filmdíjon elnyerte a legjobb film, a legjobb forgatókönyv és a legjobb női főszereplő díját is.

A Szimpli (Simpel) című alkotásban anyjuk halála után Ben és szellemi fogyatékos testvére egy lopott rendőrautóban nekivágnak egy kalandos útnak, míg a Spuri című bohózat története az irodalom, a sportfogadás és a szerelem körül forog. A Kié a hatalom? válogatásban A negyedik hatalmi ág című film sokkolóan szembesíti a nézőket azzal, hogy az internet milyen változásokat hozott az újságírásban.

Idén először egy svájci rövidfilm-válogatás is gazdagítja a programot, amelyben A nő és a gyorsvonat, Az Arccal Mekka felé és a Lator című alkotásokat láthatja a közönség.

A filmek egy részét október 2-től Pécsen, október 4-től Szegeden, október 8-tól Debrecenben is levetítik, írta az MTI.