Kultúra

A minőség lett a legfőbb szempont

Hamarosan közzéteszik a tájépítészeti pályázatot a liget megújítására – magas színvonalú terveket várnak az új Nemzeti Galériához

Várhatóan októberben írják ki a Városligetbe szánt új Nemzeti Galéria–Ludwig Múzeum közös épületegyüttesének új tervpályázatát. Az eljárás más lesz, mint az eddigi, a cél a jobb építészeti minőség – mondta lapunk kérdésére a park megújítását és a múzeumi negyedet magába foglaló Liget Budapest projekt miniszteri biztosa. Baán László erről a diákok színtervei alapján megújított padok átadásán beszélt, részleteket is elárulva a Szépművészeti Múzeum 2015 tavaszától tervezett felújításának előkészítéséről.

varosliget
A Városliget padjait iskolások tervei alapján festették  le (Fotó: Hegedüs Róbert)

Lezárult a Mi Ligetünk pályázat, a Városliget ötvenhárom padját a környékbeli iskolások tervei szerint festették le. Az erről tartott tegnapi sajtótájékoztatón az új múzeumi negyed megépítését és a Városliget megújítását célzó Liget Budapest projekt miniszteri biztosa, Baán László hangsúlyozta azt is: mintegy száz civilszervezettel egyeztetnek folyamatosan, az állami projektcég, a Városliget Zrt. bármilyen ötletet szívesen fogad, amellyel jobbá tehető a park a használók szempontjai szerint. Bár ismert, hogy számos szervezet és szakember ellenzi a múzeumi negyedet, aggódva például a talajvízviszonyok alakulásáért és a zöldterületekért. A park rekonstrukciójával kapcsolatban a Városliget Zrt. vezetője, Mozsár István azt mondta: a közeljövőben kiírják a park helyreállítására szóló tájépítészeti tervpályázatot, addig is olyan kisebb beruházásokat terveznek, amelyeket nem kell „eldobni” a nagyobb fejlesztések során. Így a szemetesek helyreállítása, számuk növelése folytatódik, a tó partfalának helyreállítása megtörtént, hamarosan vízforgató berendezést telepítenek, és a járdákat is elkezdik felújítani, a kutyasétáltatók számára pedig megfelelő területet alakítanak ki. Mint arról lapunk is beszámolt, miután tavaly megtartották az ide tervezett múzeumi negyed elhelyezési pályázatát, az idén nyáron zárult a konkrét múzeumok építészeti pályázatának első fordulója. Ezen a meghatározott paramétereknek megfelelő új Néprajzi Múzeumra, fotó-, illetve építészeti múzeumra, valamint a Magyar Zene Házára vártak ötleteket. A kiemelkedően nagyszámú pályázat között az új Nemzeti Galéria és a kortárs műveket bemutató Ludwig Múzeum leendő közös otthonára nem talált megfelelő munkát a nemzetközi zsűri. Lapunk kérdésére most Baán László elmondta: várhatóan októberben kiírják az új pályázatot erre az épületegyüttesre. Azonban a szintén teljesen nyílt megmérettetésen komoly referenciákat várnak, hogy a kulturális beruházásokban gyakorlatot szerzett és magas építészeti minőséget felmutató, neves hazai és külföldi építészek pályázzanak.

A második fordulóba jutottaknak pedig ismert lesz a neve – tette hozzá a miniszteri biztos. Meglátása szerint ez nem késlelteti majd az építkezést.

Lapunk megkérdezte Baán Lászlót az általa vezetett Szépművészeti Múzeum tavasztól tervezett felújításáról is: tájékoztatása szerint a román csarnok és a kapcsolódó területek rekonstrukciójához, valamint a gépészeti korszerűsítéshez szükséges pénzről a kormány hamarosan dönthet, de a kiviteli tervekre fordítandó költséget már megkapták. A Nemzeti Galéria állományával történő „összeköltözés” ez után, 2017 körül valósulhat meg, addig a Szépművészeti anyagából válogatás látható a galériában.

A Szabolcs utcai egykori kórház területére készülő restaurálási és raktározási központ építése 2015 második felében indulhatna, ennek kiviteli terve az idén év végéig lesz meg, az illetékes XIII. kerület már rábólintott a szabályozási tervük módosítására – mondta Baán László, hozzátéve, hogy a jövő évben 15-20 milliárd forint volna esedékes a fentebb felsoroltakra.