Kultúra

A derűs élet festője a Várbazárban

Emlékévet rendeznek Csók István születésének százötvenedik évfordulóján

Csók István-kiállítás látható a festő születésének százötvenedik évfordulója alkalmából a Várkert Bazárban február 14-től. A derűs élet festőjének tiszteletére emlékévet is rendeznek, országszerte számos programmal.

Szénagyűjtők 20150203
A Szénagyűjtők című kép (Forrás: MNG)

Hetven alkotásából álló tárlattal és emlékévvel tisztelegnek a százötven éve született Csók István festőművész előtt. A február 14-től a Várkert Bazárban megtekinthető emlékkiállítás, amelynek címe A derűs élet festője, öt nagyobb tematikus egység köré szerveződik. A válogatás a műterem-ábrázolásokra és azon belül is elsősorban az aktokra, a népies zsánerképekre, a keleti tárgyakat megjelenítő festményeire, az eszményi otthon bemutatására, valamint a Balatont és a velencei Lidót ábrázoló, az idilli kertet megörökítő tájké­peire fókuszál – mondta el Gartner Petra, a tárlat kurátora a tárlatot bemutató tegnapi sajtótájékoztatón. Sárváry István, a Miniszterelnökség kiemelt kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta, hogy ez az első olyan tárlat, amelyet kifejezetten a Várkert Bazár számára szerveztek.

Az MTI tudósítása szerint Gartner Petra emlékeztetett rá, hogy Csók István számos jelentős munkája több közgyűjtemény állandó kiállításának anyagát gazdagítja, a most nyíló tárlaton ezek közül is többet bemutatnak a magángyűjtemények rejtett anyaga mellett. A művész a kor divatjának hódolva, szívesen vette magát körül keleti és néprajzi tárgyakkal, ezeket a róluk készült festményekkel összefüggésbe hozva mutatják be a kiállításban, személyes bútoraival és a művészről készült archív felvételekkel.

Rodics Eszter, a Csók 150 emlékév szervezője elmondta, hogy a festőről egy éven át zajló programsorozattal emlékeznek meg országszerte. A tárlat megnyitása után az események sora Csók István mellszobrának avatásával folytatódik a festő cecei emlékházánál, a Magyar Nemzeti Bank emlékérmet bocsát ki. Lesz Csók-majális, kamarakiállítás a Szent István Király Múzeumban és vándorkiállítás is, a számos egyéb program mellett. Az emlékév szervezésére a Nemzeti Kulturális Alap harmincötmillió forintot adott, ebből huszonötmilliót a Várkert Bazárban július 5-ig látható kiállításra, 7,5 milliót a cecei emlékház megújítására fordítanak, a fennmaradó részt az év többi rendezvényének költségeire fordítják.