Kultúra

A bábelőadás kastélyszínházi élményt nyújt

A pápai Esterházy-palota új attrakcióját a marionettek jelentik

Igazi kuriózumnak számít a felújított Esterházy-kastély február végétől látogatható marionettszínháza, ahol a néző a korabeli miliőt megidéző díszletek között igazi kastélyszínházi élménnyel gazdagodhat. A látogatók azonban nemcsak egy különleges előadást tekinthetnek meg, hanem megismerkedhetnek a marionett történetével, és maguk is kipróbálhatják a különleges figurákat.

marionett 20160314
Az előadás kialakításakor fontos szempont volt a korabeli miliő megidézése is (Fotó: MH)

Február végétől látogatható a felújított Esterházy-kastély legújabb attrakciója, a barokk marionettszínház, ahol a látogatók nemcsak egy izgalmas előadást tekinthetnek meg, hanem röviden megismerkedhetnek a marionett történetével, sőt maguk is kipróbálhatják, miként lehet ezeket a különleges figurákat mozgatni.

A kastélyban korábban még sohasem volt épített, állandó színházi tér, azonban a falak között megidézett barokk miliőtől nem elválasztható a teatralitás, a művészetek élvezete és pártolása, ezért az épület teljes megújítása során a főúri terek sorában, a nyugati szárny emeletén kialakítottak egy marionettszínházat.

A tervezés során többek között el kellett dönteni, hogy egy 18. századbeli bábszínházat hoznak-e létre, vagy egy 21. századi igényeknek megfelelő színházi teret alakítanak-e ki. Mivel a korabeli marionettszínház pontos rekonstruálása képtelenség lett volna, és mert az építészeti lehetőségek sem engedték egy barokk kori színpadi rendszer kialakítását, így az utóbbi mellett döntöttek. A nyugati szárny négy termében kialakított színházi tér a bábjáték mellett más műfajokat is befogadhat: a mobil rendszerű bábos színpad elbontásával és átalakításával kamarakoncertek, kisebb élő színházi produkciók is létrejöhetnek ezen a helyszínen.

A tér kialakítása során fontos szempont volt, hogy a ma nézői kastélyszínházi élménnyel gazdagodhassanak. A nézőtéren, ugyanúgy, mint kétszázötven évvel ezelőtt, kis tabureteken, támla nélküli székeken ül a közönség. A kárpittal borított falak, a vörös bársony előfüggönnyel takart és faragott, aranyozott díszekkel keretezett színpad, valamint az Esterházy-címer is a korabeli hangulatot erősíti fel.

Az előadásban a Pegazus Színház művészei működnek közre. A játék tere gyors váltásokra képes háttérdíszletekkel zárul, amelyek pillanatok alatt tudnak átváltozni kertté, palotabelsővé vagy akár nagy bálteremmé. A bábok természetesen barokk ruhába öltöztetett, fából faragott figurák, egy parádés udvartartás tagjai.