Kultúra
Félezer Mária-ének a magyar nyelvterület egészéről
Betlehemtől a mennybemenetelig: Szűz Mária élete és alakja a népköltészetben – Erdélyi Zsuzsanna gyűjtése kéziratos énekeskönyvek és szakrális nyomtatványok alapján
– Szerkesztőként hogy látja, miként illeszkedik a kötet Erdélyi Zsuzsanna életművébe?
– A fáradhatatlanul gyűjtő, Kossuth-, Európa-, Pietré- és Magyar Örökség-díjas, 2015-ben elhunyt Erdélyi Zsuzsannát főként az archaikus népi imádságokat közkinccsé tevő, Hegyet hágék, lőtőt lépék… című könyvéről ismerjük. Erdélyi az imádságok mellett nem csak kimutatta a 18–19. századi vallásos aprónyomtatványok és kéziratos énekeskönyvek forrásértékét az irodalom-, a zene-, a művelődés- és a lelkiségtörténet, továbbá a néprajzkutatás területén, de 1959 és 1985 között az egész magyar nyelvterületről variánsaiban gyűjtötte a Mária-költészet írott és szóbeli emlékeit is. Mária Országa lelkiségének és megélt vallásosságának elfelejtett apostolait, a búcsúvezető előénekeseket a legeldugottabb falvakban is felkereste, és náluk gyöngyszemekre lelt. Ezekből a tiszta forrásokból a Mária Anya – Mária Anyánk című könyv a magyar népi Mária-költészet legszebb költeményeit tárja az olvasók elé több mint ötszáz tételben.
– Mondana példákat?
– Népénekek, legendaballadák, parasztbibliai történetek és a jellegzetesen népi liturgia (Mária menyegzője, Mária temetése) sokversszakos „istóriái” olvashatók a gyűjteményes kötetben. Az énekek a mennyei édesanya földi életének időrendje szerint vannak csoportosítva, kiemelkednek a betlehemi szálláskereső dalok és bensőséges hangú Mária-altatók, a nagyhéten a fiával együtt szenvedő anya siralmai, végül a húsvét és a mennybe fölvett Szűz Mária – aki az emberiség és Magyarország kiemelt szószólójává vált – dicsőséges énekei.
– Amelyeket meg is hallgathatnak az olvasók…
– A Mária-énekek Németh István népzenegyűjtő szerkesztésében, a több mint kétszáz számot tartalmazó CD-ről az előénekesek autentikus hangján hallgathatók. Az énekek tartalmi motívumainak képzőművészeti párhuzamait pedig Havas Gyöngyvér művészettörténész kutatásaként klasszikus és népi Mária-ábrázolások illusztrálják. A kötet egyébként a Szent István Társulat gondozásában látott napvilágot, de a kiadás teljes anyagi hátterét a Magyar Művészeti Akadémia biztosította.
– Erdélyi Zsuzsannát személyesen is jól ismerte, nemcsak munkáin keresztül. Honnan ered a kapcsolat?
– Számos szakmai és emberi jó tanácsot kaptam tőle 1996 óta szakmai konferenciákon és magánbeszélgetésekben egyaránt, amelyekért köszönettel tartozom.