Külföld

Zűrzavar Ankarában a terrortámadás után

Tovább mélyül a török–kurd konfliktus a robbantásos merényletek miatt

Egyelőre egy szervezet sem vállalta magára a szombat délelőtti kurdbarát béketüntetésen elkövetett, csaknem száz halálos áldozatot követelő ankarai merényletet, az öngyilkos robbantások azonban újabb frontvonalat nyitottak az idén nyáron kiújuló kurd–török konfliktusban: míg a kurdokat képviselő párt a török kormányt, addig a kabinet a kurd kisebbséget okolja a terrorcselekményért.

Ankara 20151012
Több ezren imádkoztak az áldozatokért a török fővárosban (Fotó: Reuters - Umit Bektas)

Több ezren tiltakoztak vasárnap a török fővárosban, Ankarában a szombat délelőtt elkövetett merénylet ellen, a robbantás helyszínén ugyanakkor a rendőrség könnygázgránátokkal igyekezett megakadályozni, hogy kurdbarát politikusok és más gyászolók virágot helyezzenek el az áldozatok emlékére. Szombat este szintén mintegy tízezer ember vonult utcára azt hangoztatva, hogy a Recep Tayyip Erdogan iszlamista-konzervatív elnök és az általa vezetett Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) a felelős a merényletért.

Két öngyilkos merénylő robbantott a török főváros központjában, ahol emberek százai gyülekeztek béketüntetésre a közalkalmazotti szakszervezetek konföderációjának felhívására. A felvonulásnak az lett volna a célja, hogy a kurd lázadók és a török biztonságiak között erőszak leállítására szólítson fel, a résztvevők a kurdokat képviselő Népi Demokratikus Párt (HDP) zászlóival vonultak utcára. A tüntetésen nagy erővel jelen lévő rendőrök a detonációk után azonnal elkezdték oszlatni a tömeget, és emiatt többször a levegőbe is lőttek, ekkor azonban a tüntetők azt kezdték el skandálni, hogy „a rendőrök a gyilkosok”.

A török miniszterelnöki hivatal információi szerint kilencvenöt halálos áldozata van a merényletnek, és további százhatvan embert kezelnek kórházban, közülük hatvanötöt intenzív osztályon. A törökországi orvosok szövetsége korábban arról számolt be, hogy kilencvenhét halálos áldozatról tudnak. Kiss Gábor ankarai magyar nagykövet az M1 aktuális csatorna híradójában szombat este elmondta, a török külügyminisztérium információi szerint egyelőre nem tudni külföldi áldozatokról.

Recep Tayyip Erdogan az ország egysége és békéje ellen intézett terrortámadásnak bélyegezte és mélyen elítélte a merényletet. A török elnök szolidaritásra és elszántságra szólította fel honfitársait, és azt ígérte, hogy a lehető leggyorsabban felkutatják és bíróság elé állítják az elkövetőket.

Ahmet Davutoglu miniszterelnök bejelentette: a „potenciális gyanúsítottak” az Iszlám Állam terrorszervezet, a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) nevű kurd lázadó szervezet, valamint a szíriai rezsimmel is kapcsolatban lévő – szélsőbaloldalinak nevezett – török csoport, a Forradalmi Népfelszabadító Párt-Front (DHKP-C) soraiban vannak. Török biztonsági források tegnap ugyanakkor arról számoltak be, hogy az első jelek arra utalnak, az Iszlám Állam tehető felelőssé a robbantásokért.

Selahattin Demirtas, a HDP vezetője rettenetes mészárlásnak és barbár támadásnak nevezte a merényletet, és párhuzamot vont közötte és a HDP júniusi diyarbakiri választási gyűlésén, illetve a Suruc városban júliusban elkövetett terrortámadás között. A HDP úgy hiszi, alapvetően ellene irányult az ankarai merénylet, mert a pokolgépek az ő menetoszlopuknál robbantak fel. A párt a robbantás után közleményt adott ki, amelyben a kormányt tette felelőssé a terrortámadásért.

Ferenc pápa a Szent Péter téren tegnap délben mondott beszédében a terrorakció áldozataiért mondott imát. Az egyházfő úgy fogalmazott, nagy fájdalommal értesült a Törökországban történt „borzalmas öldöklésről”.

Orbán Viktor miniszterelnök együtt­érzését fejezte ki Davutoglu török kormányfőnek, Áder János köztársasági elnök pedig Recep Tayyip Er­do­gannak fejezte kis sajnálatát a terrortámadás miatt.