Külföld
„Zágrábnak van megoldása a menekültválság kezelésére”
Tűz ütött ki egy német menekültszállásnak szánt épületben
Tűz ütött ki péntekre virradó éjjel egy menekültszállásnak szánt épületben a németországi Schleswig-Holstein tartományi Flensburgban. A városban egy üresen álló emeletes társasház földszintjén keletkezett tűz, egyelőre ismeretlen okból. Egy lakás kiégett, több további lakásban károk keletkeztek. Sérülés nem történt. Az ügyben nyomozás indul. Szemtanúk szerint nagy csattanást lehetett hallani, mielőtt felcsaptak a lángok a földszinti lakásból. Az épület előtt betört ablakok üvegcserepei hevernek - számolt be online kiadásában a Schweriner Volkszeitung című lap.
A tulajdonos eredetileg le akarta bontani a lakatlan épületet, de a menekültválság miatt végül inkább három szintet bérbe adott az önkormányzatnak 2017 tavaszáig.
Zágrábnak van terve
A horvát kormányfő kijelentette: Horvátországnak van terve, Magyarország pedig "nem lényeges", ezért azt csinál, amit akar. "Az állampolgárok biztonságban vannak, nyugodtan alhatnak, nem áll fenn semmilyen veszély, és ebben a pillanatban ez a legfontosabb" - hangsúlyozta.
A horvát miniszterelnök arra reagált, hogy Szijjártó Péter magyar külügyminiszter csütörtökön a Reuters brit hírügynökségnek nyilatkozva közölte: ha ez Európai Unió nem hoz létre közös határvédelmi egységet a görög schengeni határ biztosítására, akkor Magyarország kész lezárni saját schengeni határát Horvátországgal. Zoran Milanovic szerint Magyarország politikája nem talált megértésre az Európai Unióban.
A horvát miniszterelnök beszélt Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel is az EU-csúcs előtt. Milanovic elmondta: arra jutottak, hogy Magyarország nem küld katonákat a horvát-magyar határra, csak a szerb-magyarra. "A kérdés az, minek oda katonaság, ha ott a fal" - mondta.
Újságíró kérdésre, mit tesz Horvátország, ha nem irányíthatja többé a magyar határra a migránsokat, Milanovic megismételte korábbi nyilatkozatát, hogy mindenki nyugodt lehet, de a tervekről és a különböző lehetőségekről nem beszélt.
Lengyel külügyér: Merkel javaslata nem elfogadható
Azoknak a menedékkérőknek, akiknek elutasították a kérelmét, csupán harminc százalékát tudják kitoloncolni Svédországokból a hatóságok, egyebek között azért, mert elrejtőznek - jelentette a TASZSZ orosz hírügynökség. A svéd kormány utasította a hatóságokat, hogy gyorsabban toloncolják ki azokat a migránsokat, akiknek elutasították menedékkérelmét. A hatóságoknak viszont gondot jelent, hogy az esetek hetven százalékában a kiutasítottaknak nincsen bejelentett címük, így nem tudják őket megtalálni.
A Merkel által javasolt állandó áthelyezései mechanizmus helyett Európa külső határainak védelméről kell döntést hozni - jelentette ki Grzegorz Schetyna lengyel külügyminiszter. A tárcavezető arra reagált, hogy az EU-csúcstalálkozón uniós források szerint Németország feszültséget okozott azzal, hogy megpróbálta a zárónyilatkozatba illeszteni az Európai Bizottságnak a menekültek állandó elosztási mechanizmusával kapcsolatos javaslatát.
Schetyna kijelentette: Lengyelország „nem hátrál meg Angela Merkel elől”, és Varsó álláspontját az Európai Unió tagállamainak „határozott többsége” osztja. „Katasztrófát jelentene Európára nézve, ha most mi, európai politikusok megmondanánk, hogy tovább osztogatjuk a migránsokat, és magunkra kényszerítjük a következő menekülthullámok áthelyezését” - jelentette ki a lengyel külügyminiszter. Hozzátette: az EU-tagországoknak a külső határok védelméről és a menekültek regisztrációs központjairól kell döntést hozniuk, nem pedig elosztási mechanizmust kell bevezetniük.
Szlovénia is megteszi a szükséges lépéseket
Szlovénia is megteszi a szükséges lépéseket, ha "Magyarország lezárja horvátországi határszakaszát a migránsok előtt, ami miatt azok Szlovénia felé vehetik az irányt" - közölte Miro Cerar szlovén miniszterelnök pénteken újságírókkal Brüsszelben, az EU-csúcs után.
A szlovén miniszterelnök kijelentette: Ljubljana intenzíven készül a megfelelő lépésekre, de nem szeretne egyoldalú döntést hozni. A problémáról ezért beszélt Orbán Viktor magyar, Zoran Milanovic horvát és Werner Faymann osztrák miniszterelnökökkel is az EU-csúcson. Cerar szerint nagy a valószínűsége annak, hogy Magyarország valóban "radikális lépésre" szánja el magát, és határzárat rendel el, amit ő személyesen nem támogat.
A szlovén miniszterelnök döntőnek tartja, hogy a jövőben Németország hogyan viszonyul a migránskérdéshez. "Ha tőlünk északra elkezdik lezárni a határokat, Szlovénia és hasonlóan fog cselekedni, mert nem engedhetjük meg, hogy ellenőrizetlen számban ellepjenek minket a menekültek, illetőleg a migránsok" - szögezte le.
A szlovén miniszterelnök szerint nem egészen világos, hogy milyen indokkal zárná le Magyarország horvátországi határszakaszát éppen most. Egy ilyen döntésnek akkor lenne alapja, ha Németország és Ausztria megszigorítaná a határellenőrzést - vélte.
Három prominens uniós politikus látogatott Leszboszra
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke, Dimitrisz Avramopulosz, az Európai Bizottság migrációs ügyekért felelős tagja, valamint Jean Asselborn, az EU soros elnökségét ellátó Luxemburg bevándorlásügyi és külügyminisztere pénteken az európai migrációs válság egyik gócpontjának számító égei-tengeri Leszbosz szigetére látogatott.
A három politikus a sziget székhelyétől, Mitilínitől tizenhárom kilométerre lévő - Moriában egy korábbi börtönben kialakított európai uniós menedékkérő-regisztrációs központot, úgynevezett „hot spotot” tekint meg. A tervek szerint öt égei-tengeri szigeten - Leszboszon, Híoszon, Számoszon, Léroszon és Kószon - létesítenek ilyen hot spotokat. A leszboszi központ már a napokban elkezdheti működését.
Lelőttek egy afgán migránst a bolgár-török határon
A bolgár határőrök csütörtök este lelőttek egy afgán migránst, aki Törökország felől megpróbált illegálisan bejutni Bulgáriába - közölte a bolgár belügyminisztérium egy magas rangú tisztségviselője. A férfi egy, Bulgáriába bejutni próbáló 54 tagú migránscsoportban - derült ki a tájékoztatásból.
"Egy nagy csoport migráns igyekezett illegálisan bejutni Bulgáriába. Nem engedelmeskedtek a rendőrjárőr azon utasításának, hogy álljanak meg. Egyiküknél sem volt fegyver, de ellenállást tanúsítottak" - mondta Georgi Kosztov. Arra a kérdésre, hogy volt-e náluk személyi okmány, azt válaszolta, hogy nem, de afgánoknak vallották magukat. A rendőrök figyelmeztetésül a levegőbe lőttek, és a járőr egyik tagjának vallomása szerint "az egyik migráns megsebesült egy lepattanó lövedéktől, és kórházba szállítás közben belehalt sérülésébe" - tette hozzá Kosztov. Közölte azt is, hogy az eset Szredec város közelében, a bolgár-török határon történt. Az ügyben vizsgálat indult.
A BNR bolgár közszolgálati rádió arról számolt be, hogy határőrség egy járőre 48 afgánt vett őrizetbe, akik nem engedelmeskedtek annak a felszólításnak, hogy forduljanak vissza. Az eset miatt Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök otthagyta a brüsszeli uniós csúcstalálkozót és hazautazott.
Borisz Csesirkov, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) bulgáriai szóvivője az esetre reagálva azt mondta az AFP hírügynökségnek, hogy "a határzár és a rendőri erő alkotta intézkedésekkel nem lehet megoldani kétségbe esett emberek gondjait". Felszólította Bulgáriát, hogy ne küldje vissza a migránsokat.