Külföld
Zágráb felhagyott a regisztrálással
Szijjártó: Horvátország a magyar határra szállítja a migránsokat

Soltész: a tapasztalatok átadásával segítjük a horvátok és a szlovének menekültügyi munkáját
Magyarország a migrációs válsággal kapcsolatos, az elmúlt két és fél hónapban összegyűlt karitatív tapasztalatok átadásával is segíti a szomszédos Horvátország és Szlovénia menekültügyi munkáját - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára pénteken Kaposváron. Soltész Miklós sajtótájékoztatón beszélt erről, miután Horvátország és Szlovénia budapesti nagykövetével, valamint karitatív szervezetek képviselőivel egyeztetett az együttműködés lehetőségeiről. Az államtitkár ezúton is köszönetet mondott a magyar karitatív szervezeteknek, hangsúlyozva: mindaz, amit az elmúlt hónapok során a határ mentén, pályaudvarokon, szociális gyermekvédelmi intézményekben, a rászorultakat segítve elvégeztek, semmilyen eddigi munkával össze nem hasonlítható. Hozzátette, ezt a tudást szeretnék átadni a két szomszédos ország karitatív szervezeteinek a közös szolidaritás jegyében. A közös szolidaritás az igaz azokkal a migránsokkal és a migránsokért, akik valóban rászorultak - mondta, megjegyezve: "de ugyanezt a közös szolidaritást elvárjuk azoktól az európai országoktól, amelyek tranzitországként szerepelnek ebben a válságban". Soltész Miklós reményét fejezte ki, hogy a magyar karitatív szervezetek felajánlása, hogy átadják tapasztalataikat szlovén és horvát testvérszervezeteiknek, sok-sok ezer embernek az életét megkönnyíthetik ezekben a hetekben. "Most, itt a szolidaritás jegyében minden segítséget megadunk a rászorultaknak, de a problémát a gyökereknél kell megoldani, ott kell megoldani, ahol kialakult"- mondta az államtitkár, hangsúlyozva, hogy" európai összefogás nélkül sem Szlovénia, sem Horvátország, sem Szerbia, sem Magyarország vagy más országok nem tudnak megbirkózni ezzel a hatalmas nagy feladattal".
Ksenija Skrilec, Szlovénia budapesti nagykövete köszönetet mondott a magyar karitatív szervezetek által felajánlott segítségéért. "Ez egy igazi gyakorlati megvalósulása az együttműködésnek" - fogalmazott. Gordan Grlic-Radman, Horvátország budapesti nagykövete arról beszélt, hogy közösek a problémák, amelyeket csak közösen tudnak megoldani. Ez a menekülthullám meghaladja az erejét mind Horvátországnak, mind Szlovéniának, mind Magyarországnak - mondta a nagykövet, aki úgy vélekedett: "európai segítségre van szükség, Európának kell ebben hathatósan közreműködni".
A szlovének éjjel még beengedtek egy csoportot
A migránsok Horvátországból a határfolyón átkelve próbálnak Szlovéniába jutni, miután csütörtökön délután leállt a vasúti forgalom. A szlovéniai Obrezje körzetében, közvetlenül az autópálya melletti szakaszon, csaknem száz illegális határsértőt tartóztattak fel a szlovén rendőrök péntekre virradóra. A migránsok egy része most a Szutla folyón gyalog próbál átkelni a határon.
A Reuters hírügynökség egy tévés forgatócsoportjának tagjai látták a dobovai vasútállomáson, amint néhány ember az ablakokon át megpróbálta elhagyni azt a Zágrábból érkező és Zürichbe tartó vonatot, amelyen mintegy százötven, úti okmány nélküli migráns volt, és amelyet a szlovén hatóságok megállítottak. Rendőrök megakadályozták a migránsokat a szerelvény elhagyásában. A szlovén hatóságok tervei szerint az illegális bevándorlókat visszaküldték volna Horvátországba, később azonban a mintegy százötven migráns mégis beléphetett Szlovéniába. Közölték: menekültközpontban helyezik el őket Postojna városában.
A magyar és a szlovén külügyér is aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a horvát befogadórendszer gyakorlatilag egyetlen nap alatt összeomlott. Szijjártó Péter és Karl Erjavec telefonon egyeztetett a migrációs helyzetről. Közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium.
Ez a százötven fős volt az eddigi legnagyobb menekültcsoport, amely Szlovéniába érkezett az Európát sújtó migrációs válság kezdete óta.
A szlovén hatóságok közölték, hogy nem fogják hagyni a migránsok ellenőrizetlen ki-beáramlását, és biztosítani fogják belépésük megfelelő felügyeletét. A migránsok érkezésére készülve a határ mentén - amely egyúttal a schengeni övezet külső határa is - már kijelölték a tervezett regisztrációs pontokat és fogadóállomásokat, Mirko Cerar kormányfő leszögezte, hogy országa biztosítani fogja a schengeni határt Horvátország felé.
Folyamatosan érkeznek a bevándorlók a zöldhatárra
Az illegális bevándorlók csütörtökön délután jöttek először nagyobb számban a magyar-horvát határon át Baranyába, s Illocska, Old és Sárok térségében bukkantak fel. A rendőrség korábban azt közölte: "A szükséges erőkkel és eszközökkel jelen van a térségben, fenntartja a közrendet és a közbiztonságot".
A határőrizeti szervek folyamatosan elemzik a horvátországi helyeztet és ennek megfelelően reagálnak – mondta Popovics Dejan a Baranya megyei rendőr-főkapitányság szóvivője.A magyarhorvát határ baranyai része száznegyvenkét kilométer hosszú, ebből nyolcvan kilométer a szárazföldi szakasz.