Külföld

Waszczykowski: Lengyelország nem hajtja végre az Európai Bíróság döntését

Szijjártó Péter szerint a döntés felelőtlen, és egy újabb jogi vita kezdetét jelenti

Waszczykowski a lengyel rádiónak nyilatkozva Dimitrisz Avramopulosz uniós menekültügyi biztos előző napi fenyegetésére reagált, mely szerint ha Lengyelország, Csehország és Magyarország a következő hetekben nem kezdik el végrehajtani a menekültek kötelező áthelyezéséről szóló határozatot, az Európai Bizottság fontolóra veszi, hogy panasszal fordul az uniós bírósághoz. Szijjártó Péter a döntéshez kapcsolódóan hangsúlyozta: az Európai Bíróság felelőtlen döntést hozott, Magyarország pedig minden rendelkezésére álló eszközzel kiáll ellene.

"Védekezni fogunk, mert Lengyelország biztonsága fontosabb, mint az európai intézmények ilyen típusú meggondolatlan döntései" - mondta a lengyel külügyminiszter. 

"Nem hajtjuk végre" - szögezte le  a döntésről.
Waszczykowski az Európai Bíróságnak a kvótaperben hozott, a magyar és szlovák keresetet elutasító ítéletéről szólva kijelentette, hogy az európai uniós belügyminiszterek két éve jogellenesen és az európai biztonsági helyzettel ellentétesen hozták meg a menekültek kötelező áthelyezésére vonatkozó döntést. Szerinte az Európai Bíróság szerdai ítéletéből sem Lengyelország, sem egész Európa számára semmi jó nem származik.

Szydlo: Lengyelország nem lép ki az Európai Unióból

Szóba sem kerülhet Lengyelország kilépése az Európai Unióból, a jelenlegi kormány sohasem fog ahhoz hozzájárulni, hogy ezt akár csak megvitassa - jelentette ki csütörtökön Beata Szydlo lengyel miniszterelnök a lengyel nagykövetek éves értekezletén Varsóban.

A lengyel kormányfő szavai szerint a varsói vezetés inkább az Európai Unió belső reformját szeretné elérni olyan formában, amely összhangban van a szerződésekkel és a tagállamok érdekeivel. "A dolgok jelenlegi állása az EU-ban sérti a közösség alapvető normáit" - vélekedett.
"A szolidaritásról és a közös piacról van szó, akárcsak arról, hogy tiszteletben kell tartani a tagállamok belpolitikai szuverenitását" - mondta Szydlo.
 A lengyel miniszterelnök szerint "az EU jövőjéről folytatott vitáknak nem szabad ahhoz vezetniük, hogy választani kelljen az európai nagyhatalmakból álló föderalizáció és az euroszkeptikus egoizmus között". "Lengyelország e vitában a nemzeti parlamentek szerepének erősítése mellett foglal állást" - jelentette ki a lengyel kormányfő.
"Habár az EU-nak növelnie kell rugalmasságát, szkeptikusan viszonyulunk az olyan fogalmakhoz, mint a "kemény mag", a "kétsebességes (Európa), és a "kisebb szövetségek". "Az ilyen megoldások nem az EU megerősödéséhez, hanem széteséséhez vezetnek" - mondta Szydlo.
A jelenlegi migrációs válságról szólva a lengyel miniszterelnök megerősítette, hogy Varsó "sohasem egyezik bele az Európai Bizottságnak abba a döntésébe, hogy a menekülteket elosszák a különböző tagországok között". Szydlo szerint a menekülthullám problémáját humanitárius segítségnyújtással, fejlesztési támogatással és katonai műveletekkel lehet megoldani.
"Elengedhetetlen a külső határok védelme, mivel csak ez állíthatja meg az illegális migrációs hullámot" - mondta a lengyel kormányfő, aki egyúttal ígéretet tett arra, hogy Varsó növeli a fegyveres konfliktusok sújtotta országoknak nyújtandó humanitárius segélyt.

Szijjártó Péter: Az Európai Bíróság döntése felelőtlen és veszélyes

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter nagyon felelőtlennek nevezte csütörtökön az Európai Bíróság kvótaperben hozott döntését, mert a döntés teljesen mértékben ellentétes az európai népek érdekeivel és az Európai Unió biztonságával.

A miniszter az uniós védelmi és külügyminiszterek nem hivatalos tallini találkozóján újságíróknak azt mondta, hogy "fontos megvizsgálni a döntés tartalmát, miután az nem mondja ki, hogy Magyarországnak be kellene fogadnia illegális bevándorlókat".

Az ítélet azt mondja ki, hogy a belügyminiszterek tanácsának kötelező kvótáról hozott döntése összhangban áll az európai előírásokkal - közölte.
Ez azt jelenti, hogy most egy újabb jogi vita fog kezdődni, amelynek során a magyar kormány harcolni fog, hogy megvédje az országot - szögezte le, és hozzátette, az újabb jogi vita a kötelező betelepítési kvóta végrehajtásáról szól majd.
Egy másik kérdésre válaszolva közölte, hogy az Európai Bíróság ítéleteit nem lehet figyelmen kívül hagyni, de meg kell érteni, hogy azok miről szólnak.
A kormány mindig tiszteletben fogja tartani az európai rendelkezéseket, például a schengeni egyezményt, amely egyértelmű intézkedéseket tartalmaz arról, hogy miként kell megvédeni az EU külső határait - közölte Szijjártó Péter.
Azt viszont soha nem fogja a kormány elfogadni, hogy rajta és a magyar embereken kívül bárki más döntsön arról, kit engednek be Magyarországra - szögezte le.