Külföld
Washington szankciókkal sújtott venezuelai személyeket
Maduro látogatásra hívta az amerikai külügyminisztérium venezuelai különmegbízottját
A szankciókat az amerikai pénzügyminisztérium szinte egy időben jelentette be azzal, hogy Mike Pompeo külügyminiszter pénteken az izlandi fővárosban, Reykjavíkban reagált Elliott Abrams venezuelai különmegbízott Nicolás Maduro államfő által történt meghívására. Pompeo azt hangoztatta: a meghívás éppen annak tanúbizonysága, hogy a caracasi vezetés "egyre inkább megérti, hogy a venezuelaiak elutasítják őt és kormányzási modelljét".
Maduro elnök csütörtökön hívta meg venezuelai látogatásra Elliott Abramst, az Egyesült Államok venezuelai különmegbízottját.
Pénteki sajtóértesülések szerint Washington arra készül, hogy katonai repülőgéppel mintegy 200 tonna humanitárius segélyt szállítson a venezuelai-kolumbiai határ kolumbiai oldalára. Ott egyébként már több konvojnyi segély várakozik arra, hogy bejusson Venezuelába.
Az amerikai külügyminisztérium nem kommentálta a lapértesüléseket. Az amerikai sajtóban azonban emlékeztetnek arra: Elliott Abrams, a külügyminisztérium venezuelai különmegbízottja a múlt héten közölte: Washington egyeztet a venezuelai ellenzék képviselőivel a segélyszállítmányokról, de az amerikai fél semmiképpen nem akarja erőszakkal az országba juttatni ezeket az élelmiszerből és gyógyszerből álló segélyeket.
Maduro látogatásra hívta az amerikai külügyminisztérium venezuelai különmegbízottját
Kijelentette, hogy az ország külügyminisztere, Jorge Arreaza nemrégiben kétszer is találkozott az amerikai diplomatával New Yorkban. A megbeszélések alatt a caracasi diplomácia vezetője felajánlotta Abramsnek, hogy nem hivatalosan, nyilvánosan vagy akár titokban ellátogathat a dél-amerikai országba. Maduro hozzátette, ha az amerikai tisztviselő akar vele találkozni, ő kész erre, csak mondja meg mikor és hol találkozzanak.
Az államfő szerint Arreaza és Abrams megbeszélése mindkét alkalommal több órás volt.
Maduro a beszélgetés során késznek mutatkozott arra is, hogy találkozzon Donald Trump amerikai elnökkel. A venezuelai államfő hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem szándékozik a hatalmat átadni az országban. Az Egyesült Államok humanitárius segélyéről, amelyet Venezuelába szándékoznak eljuttatni, pedig azt mondta, hogy az összegét tekintve nem jelentős, főképpen ha összehasonlítják azokkal a dollármilliárdos pénzalapokkal, amelyeket Washington befagyasztott.
Az amerikai hírügynökségnek két, magas rangú, meg nem nevezett venezuelai tisztségviselő elmondta, hogy az Abrams és Arreaza közötti találkozókra az Egyesült Államok kérésének megfelelően került sor.
A források az első, január 26-ai találkozót ellenségesnek írták le, amelyen állításuk szerint az amerikai különmegbízott csapattelepítésekkel és a venezuelai kormány megbüntetésével fenyegetőzött annak Kubával, Oroszországgal és a - Washington által terrorszervezetnek tartott - Hezbollah libanoni síita szervezettel való szövetsége miatt.
A venezuelai tisztségviselők szerint a második, február 11-ei találkozó már kevésbé feszült légkörben telt, annak ellenére, hogy Abrams előtte négy nappal úgy nyilatkozott: "az idő a párbeszédre Maduróval már elmúlt". Állításuk szerint a találkozó során Abrams kitartott amellett, hogy a súlyos amerikai szankciók Maduro bukásához vezetnének, akkor is, ha a hadsereg kitartana mellette.
Az AP szerint az amerikai tisztségviselők nem tagadták Maduro állításait a találkozókkal kapcsolatban. Egy meg nem nevezett magas rangú kormánytisztviselő a hírügynökségnek elmondta, hogy az amerikai tisztségviselők hajlandók "korábbi venezuelai tisztségviselőkkel, köztük Maduróval találkozni távozási tervük megvitatása érdekében".
Az Egyesült Államok az ellenzéki többségű caracasi parlament vezetőjét, Juan Guaidót ismerik el Venezuela ideiglenes elnökének.