Külföld

Washington összefogna Putyinnal

„Kézzelfogható eredmények” születtek az orosz elnök és John Kerry tárgyalásán az Iszlám Állam elleni közös hadműveletekről

Új típusú partnerséget ajánlott John Kerry Moszkvában a szíriai helyzet rendezésére: elfogadtak egy orosz javaslatot, amelytől korábban elzárkóztak, de ragaszkodnak Aszad elnök távozásához.

putyin
Vlagyimir Putyin és John Kerry – Olvadhat a jég a közös cél érdekében (Fotó: Reuters/Vasily Maximov)

A szíriai helyzet rendezése és az Iszlám Állam elleni harc érdekében az Egyesült Államok új típusú partnerséget akar kötni Moszkvával, közös hadműveleteket végezne az Iszlám Állam és az al-Kaida ellen – erről tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel Moszkvában az amerikai külügyminiszter. John Kerry csütörtökön hivatalos látogatásra érkezett az orosz fővárosba, és ismertette Putyinnal az új partnerségre vonatkozó ajánlatról szóló nyolcoldalas dokumentumot, amelyet a The Washington Post nyilvánosságra is hozott. Az ajánlatok között szerepel egyebek mellett egyes hírszerzési adatok és likvidálandó célpontok adatainak megosztása, továbbá közös hadműveletek, akár bombázások is a két terrorszervezet ellen. Ezt egyébként Oroszország már régen javasolta, Washington azonban nem volt hajlandó belemenni. Azt is szorgalmazták, hogy az oroszok vállaljanak aktív szerepet a szíriai belpolitika alakításában, Moszkva bírja rá Bassár el-Aszad elnököt a politikai átmenet előkészítésére, vagyis a távozásra a hatalomból. Aszad elnök éppen előző nap nyilatkozta az NBC televíziónak, hogy Moszkva soha nem próbálta őt távozásra bírni.

„Reményeink szerint elérünk némi mérhető és tettekre váltható haladást, és ez változtathat is a dolgok menetén Szíriában” – mondta újságíróknak Kerry, Putyin pedig „kézzelfogható eredményekről” beszélt. John Earnest, a Fehér Ház szóvivője elmondta, az amerikai álláspont szerint Moszkvának korlátoznia kell bombázásait az Iszlám Állam és az al-Kaida „leányvállalatának” tartott an-Nuszra Front állásaira, s be kell fejeznie a Washington által mérsékeltnek minősített, Aszad-ellenes erők bombázását. Earnest ellentmondásosnak nevezte az orosz álláspontot, mondván „Moszkva gyakran beszél a terrorizmus elleni harcról, ezt arra használja fel, hogy katonai erejével az Aszad-rendszert segítse, annak árán is, hogy a szélsőségesek elleni amerikai erőfeszítéseket gyöngítse vagy akár meg is akadályozza”. Peter Cook, a Pentagon szóvivője szerint Ashton Carter amerikai védelmi miniszter is megkérdőjelezi a szí­riai orosz szerepvállalást, de kész a párbeszédre az orosz féllel, ha Moszkva „megfelelőképpen áll hozzá” – hogy ez mit jelent, arra nem tért ki.

John Kerry tegnap orosz kollégájával, Szergej Lavrovval is tárgyalt. Az amerikai miniszter szerint Oroszország és az Egyesült Államok együttműködése a világ konfliktusainak rendezésében segíthet átalakítani a kétoldalú kapcsolataikat, mindkét ország rendelkezik azokkal az eszközökkel, amelyekkel rendezhető az ukrajnai helyzet. A tárgyalással egy időben Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy Kerry és Vlagyimir Putyin csütörtöki megbeszélésén nem került szóba a közvetlen orosz–amerikai katonai együttműködés kérdése Szíriában.


A legkorszerűbb védelmet kapja a Krím

Oroszország augusztusban a legkorszerűbb, SZ–400-as Triumf típusú légvédelmi rakétarendszert készül telepíteni a Krímbe – közölte pénteken Jevgenyij Olejnyikov alezredes, az orosz légvédelmi erők tisztje. Egy orosz kísérleti-tudományos lőtéren végrehajtandó éleslövészet után szállítják a légvédelmi ütegeket állandó állomáshelyükre, a Krím félszigeten lévő Feodoszija városába. Az SZ–400-as Triumf (NATO kódnevén: SA–21 Growler) nagy hatótávolságú mobil légvédelmi rakétarendszer harci repülőgépek és robotrepülőgépek leküzdésére alkalmas.