Külföld

Vucic nem hisz a merényletben

Egyeztettek a magyar–szerb vegyes bizottságról

A szombaton, a szerb kormányfő szüleinek háza közelében talált fegyverek egy része a horvátországi és a boszniai frontról, az 1991-1995-ös délszláv háború idejéből származik, a DNS-minták elemzésének eredményeként pedig legalább három ember nyomaira bukkantak a hatóságok - jelentette ki Nebojsa Stefanovic szerb belügyminiszter a nyomozás fejleményeit ismertetve.

A rendőrség szombaton fegyverekkel és lőszerrel teli ládákat talált a Belgrádhoz közeli Jajinciban, Aleksandar Vucic kormányfő szüleinek házától nem messze, egy olyan helyen, ahol a miniszterelnököt szállító konvojnak minden alkalommal lassítania kell az útviszonyok miatt. Az esetet a szerb sajtó merényletkísérlet előkészítésének nevezte, és a közvélemény is azonnal Aleksandar Vucic tervezett meggyilkolásáról beszélt. A kormányfő az üggyel kapcsolatban vasárnapi sajtótájékoztatóján leszögezte, hogy szerinte nem merényletkísérlet történt, noha furcsa helyet választottak a fegyverek elrejtéséhez. Megjegyezte, hogy egyelőre nem tudja, honnan származhat a fenyegetés. Mint mondta, szerinte véletlen, hogy éppen a szülei házának közelében találtak fegyvereket, és az ügynek nincs is köze hozzá.

Időközben a magyar–szerb történész vegyes bizottság feltáró munkájának eredményeiről egyeztetett Tomislav Nikolic szerb köztársasági elnök, valamint Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke kedden Belgrádban, ahol elhangzott: a testület eredményeit mihamarabb ismertetni kell. Az elnöki kabinet sajtóosztályának közleménye szerint a VMSZ elnöke segítséget kért a szerb elnöktől abban, hogy a vegyes bizottság munkáját minél átláthatóbb módon lehessen bemutatni a szerb és a magyar közvélemény előtt. Tomislav Nikolic megígérte, hogy lépéseket tesz a történész vegyes bizottság munkájának mihamarabbi ismertetése érdekében. A szerb és magyar történészekből álló akadémiai vegyes bizottság hat éve alakult, és a második világháborúban, valamint azt követően az ártatlan magyar és szerb áldozatok ellen elkövetett atrocitásokat vizsgálja. A kutatók az utóbbi években egyebek mellett levéltári anyagokat vizsgáltak, valamint interjúkat készítettek a még élő szemtanúkkal.