Külföld
Vitathatatlan vallásszabadság
Washington elégedett a magyar alaptörvénnyel
A kormányszóvivő mindazonáltal a jelentés egyik legfontosabb elemének nevezte, hogy Magyarországon vallásszabadság van, és „ez az, amit senki nem tagadhat”.
Hozzátette ugyanakkor, hogy a dokumentum bizonyos megállapításai arról „az áthidalhatatlan ellentétről” árulkodnak, amely az amerikai külügyminisztérium és Magyarország kormánya között van a migrációval kapcsolatban. Kovács Zoltán szerint az Egyesült Államok abban érdekelt, hogy minél több bevándorló érkezzen Európába, míg a magyar kormány meg szeretné állítani az illegális migrációt, és azt is szeretné, hogy az Európai Unió megváltoztassa ezzel kapcsolatos politikáját.
A washingtoni jelentésében egyebek mellett az áll, hogy a magyar alaptörvény biztosítja a vallásszabadságot, beleértve a vallás megváltoztatásának és gyakorlásának szabadságát, valamint tiszteletben tartja az országban létező valamennyi vallási hagyományt, és gondoskodik az állam és az egyház szétválasztásáról. Szerepel benne az is: bár az Alkotmánybíróság az év során több határozatában is alkotmányellenesnek minősítette, vagy az Emberi Jogok Európai Egyezményével összeegyeztethetetlennek találta a vallásról szóló törvény bizonyos cikkeit, az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) pedig 2014-es határozatában kimondta, hogy a törvény sérti a vallásszabadság értelmében fennálló társulási jogot, nem vonták vissza azt az intézkedést, amelyben törölték a több mint 350 magyarországi „bevett” egyház korábbi lajstromba vételét.