Külföld
Visszavonulnak a tálibok Kunduzból
A harcok alatt több mint hatvan civil vesztette életét
Zabihulla Mudzsahid elektronikus levélben tájékoztatta a médiát a lázadók visszavonulásáról, miközben biztosította a szélsőséges iszlamista mozgalom tagjait a világot, hogy "képesek lennének" a város elfoglalására. Azzal indokolta szélsőséges szervezet döntését, hogy kímélni akarják a polgári lakosságot.
Hamdullah Danesi, Kunduz tartomány ideiglenes kormányzója szerint a városban az üzletek és a piacok újra kinyitottak, az emberek pedig végre kimerészkednek az utcákra. Azok is kezdenek visszatérni, akik elmenekültek a városból a harcok elől. Helyiek elmondása szerint az áramellátás már helyreállt, csak a vízellátás akadozik még. A hadsereg folytatja kutató és tisztogató akcióit, mivel feltételezhető, hogy maradtak még felkelők a városban.
"Az afgán csapatok ellenőrzést gyakorolnak a város egész területe felett" - nyilatkozta Kunduz tartomány rendőrfőkapitánya. Hozzátette, hogy a bujkáló felkelők Kunduz elővárosaiban húzhatták meg magukat, de hamarosan kiűzik őket onnan is. Különösen Csahár Dára számít régóta a tálibok egyik erősségének.
A tálibok szeptember 28-án rohanták le a várost, de három nap után az afgán kormánycsapatok kiszorították őket onnan. A holtak és a sebesültek száma bizonytalan, de vélhetően eléri a több százat.
Az afgán egészségügyi minisztérium adatai szerint a harcok alatt több mint 60 civil vesztette életét és közel 800-an sebesültek meg.
A brutalitásukról és az iszlám törvények szigorú alkalmazásáról ismert tálibok az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet szerint néhány napig tartó "rémuralmuk" alatt civileket öltek meg, csoportos nemi erőszakot követtek el és embereket raboltak el a városban.
A kunduzi atrocitásokról az afgán Tolo és 1TV televíziós csatornák is tudósítottak. A tálibok hétfőn válaszul célpontokká nyilvánították a csatornákat és azok munkatársait is megfenyegették. Az afgán újságíró szövetség egy tagja kedden erre úgy reagált, hogy a felkelők bármilyen cselekményét a televíziós társaságok ellen "háborús bűncselekménynek" minősítik, majd úgy folytatta: "Amennyiben a tálibok folytatják fenyegetéseiket, vagy újságíróknak esne bántódásuk, úgy az afgán média bojkottálni fogja a tálib híradásokat."