Külföld
Véget ért a migránsok éhségsztrájkja Horgoson
Embercsempészettel vádolt rendőröket vettek őrizetbe Bulgáriában
A szerb-magyar határ melletti tisztásra vasárnap 130-an érkeztek meg Belgrádból, ahonnan eredetileg 300-400, főleg afganisztáni és pakisztáni migráns indult útnak még múlt pénteken. Közülük azóta sokan feladták az éhségsztrájkot, és a közeli tranzitzónába mentek, majd többen újra csatlakoztak a csoporthoz.
Péntek délelőtt még csaknem ötvenen voltak, akik kitartottak, sokan közülük kimerült állapotban vannak.
A migránsok hosszú tanácskozás után döntöttek úgy, hogy követeléseik nem találtak meghallgatásra, ezért nem látják értelmét a további éhségsztrájknak. A bevándorlók korábban azt mondták: azért jöttek, hogy a határzár és a menedékkérők beengedésére vonatkozó szigorú szabályok ellen tiltakozzanak és végkimerülésig kitartanak.
A szerb hatóságok felajánlották számukra, hogy buszokkal elszállítják őket Szabadkára, Belgrádba vagy Sídre, az erre a célra felállított menekültközpontokba, ahol élelmet és orvosi ellátást kapnak.
Annak, hogy valamelyik tranzitközpontba kerülhessenek és beadhassák menedékkérelmüket Magyarországon, az a feltétele, hogy a Szerbiában létesített befogadóállomások egyikében regisztráljanak.
Hivatalos adatok szerint közel 3600 illegális bevándorló tartózkodik jelenleg Szerbiában, többségük afganisztáni.
Közülük 600-700 Belgrádban, a buszállomáshoz közeli parkokban, a szabad ég alatt tartózkodnak. Csak az elmúlt egy napban 160 újabb migráns csatlakozott hozzájuk, de naponta többen el is hagyják a fővárost, rendszeres buszjáratokkal, Szabadka és Zombor irányába távoznak.
Embercsempészettel vádolt rendőröket vettek őrizetbe Bulgáriában
Őrizetbe vettek Bulgáriában négy rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy segítséget nyújtottak illegális határátlépőknek - jelentette pénteken a helyi rádió belügyminisztériumi és ügyészségi forrásokra hivatkozva. A rendőröket Szófia és a bolgár-szerb határon lévő kalotinai határátkelőhely között húzódó főútvonalon vették őrizetbe, majd 72 órára vizsgálati fogságba helyezték a hatóságok.
Előzetes nyomozási eredmények szerint az egyenruhás testület szóban forgó négy tagja embercsempészektől pénzt kapott, hogy szemet hunyjon illegális bevándorlók továbbutazása felett Szerbia irányában. A csoport feltételezett fejének őrizetbevételekor a hatóságok általuk korábban megjelölt bankjegyeket foglaltak le. A gyanúsítottak évek óta a közlekedési rendészetnél dolgoztak.
„Szégyenszámlálót” állítottak üzembe Barcelonában
Ada Colau barcelonai polgármester asszony „szégyenszámlálónak” nevezte a táblát, amelyen csütörtöki leplezésekor 3034 halott szerepelt.
Ez az adat a Nemzetközi Migrációs Szervezettől (IOM) származik, amely kedden ismertette az idei év első hét hónapjának veszteségmérlegét. Tavaly az évnek ugyanebben az időszakában 1917 bevándorló vesztette életét az Európába vezető veszélyes földközi-tengeri úton.
„Ez nem csak egy szám, ezek emberek” - olvasható a kijelzőn szereplő szám alatt.
A Földközi-tenger partján fekvő, 1,6 milliós katalán főváros baloldali vezetője szerint a kockázatos tengeri úton bekövetkező halálozásoknak az az oka, hogy ezeknek az embereknek nem biztosították a biztonságos átkelés lehetőségét.
Az IOM tájékoztatása szerint az Európába érkező menekültek többsége a polgárháború sújtotta Szíriából származik, míg őket az afgánok és az irakiak követik a sorban a számarányukat tekintve.