Külföld
Véget ért a dakkai túszdráma
Összesen huszonhárom túsz halt meg, többségük külföldi
A nyolc támadó péntek este előbb tűzpárbajt vívott a biztonsági erőkkel, majd behatolt a Holey Artisan nevű étterembe, Gulsan diplomatanegyedben, és túszul ejtették a bent lévő mintegy harmincöt embert. Az utcai tűzharcban meghalt egy rendőr, egy másik pedig később halt bele sérülésébe. További tizenöt rendőr megsebesült. A biztonsági erők megpróbáltak tárgyalni a túszejtőkkel, de ez kudarcba fulladt, közben a szembenállók szórványosan lövéseket adtak le egymásra. Szemtanúk szerint ez a patthelyzet órákig tartott.
Sejk Haszina Vazed kormányfő elítélte a terrortámadást. Azt ígérte, hogy legyőzik a terrorizmust az országban, egyben arra biztatta az embereket vegyék ki részüket ebből a küzdelemből. Hozzátette: "Aki hisz vallásában tudja, hogy ilyet nem szabad elkövetni. A tetteseknek nincs semmilyen hitük, csak a terrorizmus a vallásuk".
A túszokat kimentettek, de néhányan meghaltak
A bangladesi tévéállomások beszámolója szerint szombat reggel hatósági kommandós roham indult a túszok kiszabadítására. Az akció fegyverropogással és robbanásokkal kezdődött. A műveletben katonák is részt vettek, a környéken legkevesebb hét páncélos jármű és több mentő sorakozott.
Tuhin Mohammed Maszud alezredes, a kommandós egység parancsnoka kijelentette, hogy hat terroristát lelőttek, az étterem főépületét megtisztították, a műveletük még tart. Hozzátette, hogy a túszok között is vannak "veszteségek", részletekkel azonban nem szolgált. A kiszabadított emberek között van egy japán, aki megsebesült, továbbá két Srí Lanka-i. A támadók közül néhányat őrizetbe vettek.
Sabáb Uddin, a hadsereg magas rangú illetékese közölte, hogy az épületben húsz külföldi túsz holttestére bukkantak, többségében olasz és japán állampolgárokéra. Velük a terroristák bozótvágó késekkel végeztek.
Az étterem főszakácsa, Diego Rossini, akinek sikerült kiszöknie az épületből, az EFE spanyol hírügynökségnek kijelentette: meg van rendülve. A történések úgy zajlottak le, mint egy horrorfilmben. A támadók 20-30 év körüli fiatalok voltak, akik automata fegyverekkel voltak felszerelkezve, egyiküknél kézigránáttal teli táska volt - mondta.
Összesen huszonhárom túsz halt meg
Huszonhárom túszukkal végeztek a dakkai terrortámadás elkövetői, többségük külföldi volt, elsősorban olasz és japán állampolgár - közölték a hatóságok szombaton.
Paolo Gentiloni olasz külügyminiszter Milánóban megerősítette, hogy kilenc olasz - köztük 4 férfi és 5 nő - holttestét azonosították az áldozatok között. A támadást egy tizedik társuk túlélte.
A japán kormány szóvivője Tokióban hét japán - köztük 5 férfi és 2 nő - halálát erősítette meg. Szuga Josihide, a miniszterelnöki kabinet főtitkára elmondta, hogy a támadáskor összesen nyolc japán volt az étteremben, s egyiküket lőtt sebbel kórházban ápolják. A japánok a tokiói kormány egy dakkai projektjénél dolgoztak tanácsadóként.
Az áldozatok között washingtoni és újdelhi közlés szerint egy amerikai állampolgár és egy 19 éves indiai nő is volt.
A Fehér Ház közölte, hogy kapcsolatban maradnak a bangladesi hatóságokkal, és minden szükséges segítséget megadnak. A dakkai terrortámadás okozta aggodalmak miatt India néhány keleti és északkeleti államában magas fokú készültségbe helyezték a biztonsági erőket.
Bangladesi rendőrségi források elmondták, hogy 20 külföldi és 3 bangladesi túsz holttestére bukkantak a helyszínen, miután a hadsereg és a félkatonai erők tagjai, valamint a rendőrség kommandósai véget vetettek a több mint tíz órán át tartó túszejtő akciónak, amelyet a Gulsan diplomatanegyed két előkelő éttermében hajtottak végre az iszlamista fegyveresek.
"Mély haragot érzek amiatt, hogy annyi ártatlan ember vesztette életét ebben a barbár és gyalázatos terrorcselekményben" - mondta Abe Sindzó japán miniszterelnök Tokióban.
Matteo Renzi olasz kormányfő a nemzet "fájdalmas veszteségéről" beszélt. "Olaszország egységes marad a radikális iszlám okozta tragédiával szembesülve, és nem fog meghátrálni azoknak az őrültségétől, akik le akarják rombolni mindennapi életünket" - mondta.
Az ISIS vállalta a felellősséget
Az iszlamista honlapokat figyelő amerikai SITE központ szerint az Iszlám Állam vállalta a felelősséget a terrormerényletért. Az Iszlám Állam a dzsihadista szervezethez köthető Amak hírügynökségen keresztül azt állította, hogy ő követte el a támadást. Az Amak szerint több mint húsz embert öltek meg a fegyveresek. Ezeket az adatokat független forrásokból nem lehetett megerősíteni.
Diplomácia források, biztonsági szakértők egyébként az EFE hírügynökségnek korábban jelezték egy ilyen típusú, méretű merénylet esélyét Bangladesben.
A hagyományosan mérsékelt muzulmán többségű országként számon tartott Bangladesben az utóbbi időben jelentősen megnőtt a vallási indíttatású erőszakos bűncselekmények száma. Mintegy kéttucat világi írót, vallási kisebbséghez tartozót, aktivistát és külföldi segélymunkást gyilkoltak meg 2013 óta fegyveres támadók. Az utóbbi hónapokban pedig a támadások gyakorisága is nőtt, pénteken egy hindu templom dolgozóját kaszabolta halálra legalább három támadó.