Külföld

Varsó és Budapest szétválaszthatatlan

Lengyelország hálás, amiért hazánk kiállt mellette Brüsszellel szemben

Miniszterelnöki egyeztetéssel erősíti tovább Budapest a magyar–lengyel kapcsolatokat, miután tegnap Szijjártó Péter külügyminiszter varsói kollégájával folytatott megbeszélést egyebek mellett a migrációs válságról is.

szijjarto
Szijjártó Péter és Witold Waszczykowski nagy egyetértésben (Fotó: Nagy Balázs)

Orbán Viktor miniszterelnök az Országházban fogadta tegnap Witold Waszczykowski lengyel külügyminisztert, aki magyar kollégája, Szijjártó Péter vendégeként tárgyalt a magyar fővárosban – közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője az MTI-vel. Orbán Viktor a magyar–lengyel kétoldalú kapcsolatokról és az aktuális európai uniós ügyekről tárgyalt Witold Waszczykowskival, de beszéltek Beata Szydlo lengyel miniszterelnök február 8-ra tervezett magyarországi útjáról is.

Lengyel kollégájával folytatott egyeztetése után a magyar külügyminiszter azt nyilatkozta: Lengyelországgal szemben elfogadhatatlan támadás indult meg Európában, de a lengyel népnek és Lengyelországnak jár a tisztelet.

Witold Waszczykowski lengyel külügyminiszter üdvözölte, hogy Magyarország szolidaritásáról biztosította országát, egyúttal hangsúlyozta: Európának nem marginális kérdésekkel kellene foglalkoznia, hanem a valódi problémákkal. A lengyel miniszter úgy vélte, eddig még nem volt olyan ügy, amely szétválasztaná a két országot, mindenben egyetértenek vagy nagyon hasonló nézeteket vallanak.

Időközben Szijjártó Péter visszautasította az Európai Parlament (EP) elnökének „sértéseit”. A tárcavezető arra reagált, hogy Martin Schulz az ARD német közszolgálati televízió reggeli műsorában arra a kérdésre, miért nem sikerül végre az EU külső határainak védelmét biztosítani, Magyarországról említést téve azt nyilatkozta: „Mert öncélú európai kormányok a furcsa, részben nagyon nacionalista jellegű érdekeiket az európai közösségi megoldások elé helyezik. (…) Húsz olyan tagállam van, amely azt mondja, hogy csak akkor van köze Európához, ha kap pénzt”. Szijjártó Péter mindezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: „Sokadszor válik egyértelművé, hogy Martin Schulznak teljesen indokolatlan és megalapozatlan felsőbbrendűség-tudata van a közép- és kelet-európai országokkal szemben. Ezt hívhatjuk egyszerűen pökhendiségnek is”. Magyarország megnyitotta a piacait, teljesítette a vállalásait, így jogosult a kohéziós forrásokra – emlékeztetett, hozzátéve: ez nem könyöradomány, „ez a pénz nekünk jár”.