Külföld
Változatlan terrorfenyegetettség
Duplájára nőtt Franciaországban a radikalizálódottak száma 2015-ben
A javaslatot a szenátus jövő kedden, a nemzetgyűlés pedig február 16-án vitatja meg. Francois Hollande francia államfő a november 13-i, százharminc áldozatot követelő párizsi merényletek éjszakáján hirdette ki a rendkívüli állapotot, amely a jelenlegi jogszabály szerint tizenkét napon túl csak törvénnyel hosszabbítható meg. A parlament a rendkívüli állapotot egyszer már három hónapra meghosszabbította, s az újabb hosszabbításra elsősorban azért van szükség, mert a kormányzat nem akarja megfosztani a rendvédelmi szerveket azoktól a jogköröktől, amelyeket a rendkívüli állapot biztosít.
A francia belügyminisztérium adatai szerint egy év alatt duplájára nőtt a Franciaországban nyilvántartott radikalizálódott állampolgárok száma. A hatóságok 8250 olyan franciáról tudnak, aki nyíltan hirdet iszlamista eszméket, illetve dicsőíti a terrorizmust, míg tavaly márciusban csak 4015 ilyen embert tartottak nyílván.
A rendkívüli állapot lehetőséget ad a rendőrségnek, hogy házi őrizetben tartson mindenkit, akinek tevékenysége megzavarhatja a közrendet, éjjel-nappal házkutatást tarthat bírói engedély nélkül, és gyülekezési tilalmat rendelhet el. A kormányszóvivő szerint „a rendkívüli állapot hasznos a terrorizmus elleni harcban”.
Egy tegnap nyilvánosságra hozott tanulmányból kiderült, hogy a határellenőrzés visszaállítása a schengeni övezeten belül rövid távon évi kétmilliárd, hosszú távon pedig több mint tízmilliárd euróba kerülne a francia gazdaságnak.
Bernard Cazeneuve francia belügyminiszter szerdán betiltott minden olyan tüntetést, amely megzavarhatja a közrendet az észak-franciaországi Calais-ban, ahol több ezer migráns várakozik a Nagy-Britanniába való illegális átjutásra.