Külföld

Változatlan marad a katolikus doktrína a szinódus után is

Az egyház és a családok javát keresi a háromhetes vatikáni tanácskozás

A jóléti társadalmakban az egyéni szabadság hajszolása elriasztja az embereket az intézményes kötelezettségektől, mint a házasság – fejtette ki Erdő Péter bíboros a tegnap megkezdődött püspöki szinóduson.

05-o
Ferenc pápa a püspökök vatikáni értekezletén (Fotó: Reuters/Max Rossi)

Szolidaritásra, bátorságra és őszinteségre szólította fel tegnap a rendes püspöki szinódus résztvevőit Ferenc pápa a családról szóló egyházi tanácskozás megnyitóján a Vatikánban. A katolikus egyházfő hangsúlyozta, hogy a szinódus nem parlamentként működik, vagyis nem az a célja, hogy alkut vagy kompromisszumot kössön. A háromhetes püspöki tanácskozás feladataként jelölte meg, hogy az egyház és a családok javát keresse, és ne ítélkezzen.

Erdő Péter bíboros, főrelátor a szinódus tartalmi egységeit ismertető bevezető beszédében szólt a kortárs családot és társadalmat érintő kihívásokról, a család hivatásáról és küldetéséről.
Erdő Péter – a szinódus első hetének témáiról szólva – hangsúlyozta, hogy az éghajlati és környezeti változások, a társadalmi egyenlőtlenség, az erőszak, a háborúk milliókat kényszerítenek hazájuk elhagyására egyedül vagy családjaikkal együtt. A magyar bíboros hozzátette, hogy a jóléti társadalmakat érzelmi éretlenség és törékenység uralja.

Kijelentette, hogy az Európába naponta érkező több ezer migráns és menekült többségét fiatal férfiak alkotják, máshol a szülők keresnek külföldön munkát, hátrahagyva gyermekeiket. A világ számos részén a csak a túléléshez elegendő kereset nem teszi lehetővé a családalapítást. A jóléti társadalmakban viszont az egyéni szabadság mindenáron való megvalósítása riaszt el bármilyen intézményes kötelezettségtől, legyen ez a házasság vagy akár a korábban megszokott temetkezési formák. A bíboros kitért arra, hogy egyre emelkedik a házasságot kötők életkora. Hangsúlyozta, hogy az anyagi bizonytalanság – éppúgy mint a betegség – sebet ejthet a családokon.

Utalt a kortárs kultúra hatására, amely éretlenné és érzelmileg törékennyé teszi az embereket. Úgy fogalmazott, az internet torz használata elősegíti a pornográfia és az emberi testtel való kereskedelem terjedését.

A többi téma – köztük az elvált és újraházasodott hívők, az élettársi kapcsolatok, valamint az azonos nemű párok lelkipásztori kísérése – a szinódus második és harmadik hetének ülésein szerepel napirenden. Erdő Péter az egyházi házasság felbonthatatlanságát hangsúlyozta. Kiemelte a minden ember iránti tiszteletet a szexualitástól függetlenül.

A szinódus nyitóülését követő vatikáni sajtótájékoztatón André Vingt-Trois párizsi érsek, a tanácskozás soros elnöke kijelentette, a sajtó csalódni fog, ha a katolikus doktrína „látványos megváltoztatását” várja a püspöki találkozótól.

Bruno Forte érsek, a szinódus különleges titkára úgy fogalmazott, a szinódus nem fogja módosítani a doktrínát, de módosíthatja a pásztori magatartást, amiként ez a II. Vatikáni Zsinaton is történt. „Ez a szinódus tétje! Nem azért tanácskozunk, hogy ne történjék semmi!”– fogalmazott Forte érsek. Hozzátette: az egyház nem maradhat érzéketlen a kortárs világ kihívásaival szemben. Szerinte a szinódus által érintett témákban a püspökök között sokkal nagyobb az összhang, mint ahogy azt a sajtó hírül adja.