Külföld

„Válságban van a liberális demokrácia”

Sok helyen válságba került a liberális demokrácia modellje az elmúlt években, ezen az Egyesült Államok és Euró­pa együttműködése és a gazdasági növekedés beindulása segíthet – mondta Francis Fukuyama pénteken Budapesten, a Közép-európai Egyetemen (CEU).

Az amerikai filozófus és közgazdász a Democracy and its Discontents című konferencia megnyitóján elmondta: az amerikai demokrácia egyik fő hátránya, hogy a fékek és ellensúlyok rendszerének erőssége miatt nehézkes a kollektív döntéshozás. Európában viszont túl erősek a végrehajtó hatalmak, míg a parlamentek – különösen az Európai Parlament – túl gyengék – tette hozzá.

Francis Fukuyama kitért a kínai növekedés lassulásának tovagyűrűző hatásaira, amelyek közül kiemelte az olajárak csökkenését, amely több „autoriter ország”, köztük Oroszország pozícióját is gyengítheti.

Az amerikai tudós azt is mondta, hogy sokkolta Orbán Viktor kormányfő illiberális demokráciáról szóló tavalyi beszéde, amely szerinte ellentmond az alapvető európai normáknak. Rámutatott, a magyarországi politika különösen annak fényében csalódás a számára, hogy 1989–90-ben az ország a rendszerváltozás élvonalába tartozott. Kiemelte, hogy a magyar alkotmány szerint a fékek és ellensúlyok rendszere nem gyengébb, mint például Nagy-Britanniában, a különbség szerinte a politikai kultúrában van.