Külföld
Üzenet Brüsszelnek: itt az olasz kormány
Rendteremtést ígér a bevándorlásellenes Liga elnöke, Matteo Salvini, aki a belügyminiszteri posztot kapta, míg az M5S-t vezető Luigi Di Maio jóléti ígéreteit készül beváltani

Letette a hivatali esküt tegnap a második világháború óta 65. olasz kormány Sergio Mattarella államfő előtt. Két euroszkeptikus párt, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a Lega (Liga) kormányát a pártokon kívüli, jogászprofesszor Giuseppe Conte vezeti. Luigi Di Maio, az M5S elnöke gazdasági fejlesztési, jóléti és munkaügyi tárcát fogja vezetni, Matteo Salvini Lega-elnök pedig a belügyminisztériumot, várhatóan tehát Olaszországban a jövőben jóval szigorúbban kezeli majd a migrációs válságot. Mindkét pártvezető választása arra utal, komolyan gondolják kampányígéreteik betartását: az M5S kiemelt figyelmet kíván szentelni kampánytémáinak, a munkahelyteremtésnek és a szegénység felszámolásának a közmunkához kötött alapjövedelem tervezett bevezetésével, a Lega pedig az illegális bevándorlás és a szervezett bűnözés visszaszorítását ígérte.
A pénzügyminiszter a 69 éves Giuseppe Tria, a Tor Vergata római egyetem gazdaságpolitika-professzora, akit a Lega jelölt. A külügyminiszter az EU-szakértő Enzo Moavero Milanesi, aki 2011-től 2013-ig az európai uniós ügyekért felelős miniszter volt. Az új olasz kormány EU-ügyi minisztere Paolo Savona, akit az államfő korábban túlzottan Európa-ellenesnek tartott, és megvétózta pénzügyminiszteri kinevezését. Kormányát bemutatva csütörtök este Giuseppe Conte kijelentette: az M5S–Liga-kormány megvalósítja a két párt közti kormányszerződést, és jobbá teszi az olaszok életét.
A La Stampa a „populizmus laboratóriumának” nevezte az új kormányt. A napilap megjegyezte, hogy a miniszterelnök-helyetteseknek kinevezett Di Maiónak és Salvininek nagyobb lesz a súlya a kormányban mint a miniszterelnök Conténak. Silvio Berlusconi volt miniszterelnök, a Forza Italia elnöke bejelentette, hogy a jobbközép koalíció egységét a Lega kormányra jutása sem bontja meg. Korábbi bejelentése szerint pártja nem szavaz bizalmat a kormánynak, de egyes intézkedéseit támogathatja majd. Maurizio Martina, a balközép Demokrata Párt (PD) ügyvivője internetes közösségi oldalán azt hangsúlyozta, hogy jobboldali kormány kerül hatalomra veszélyes programmal, amely szélsőséges és Európa-ellenes. A PD azonnal megkezdi ellenzéki munkáját – írta Martina. A jobbközép Il Giornale azt hangsúlyozta, hogy a szakértői kormány alakítását elutasító két populista párt most maga is szakértőkre szorul.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke levélben gratulált Conte kinevezéséhez, mindazonáltal hangsúlyozta, hogy az Európai Unióban minden korábbinál nagyobb szükség lesz az egységre és a szolidaritásra. Elsők között gratulált tegnap Sebastian Kurz osztrák kancellár és Vlagyimir Putyin orosz elnök is. Az osztrák kormány kisebbik pártja, a Szabadságpárt (FPÖ) a Lega szövetségesei közé tartozik. Kurz hangsúlyozta, Olaszország új kormányát tettei alapján kell megítélni.
Olaszország az első az alapító országok közül az EU-ban, ahol olyan kormány alakul, amelynek semelyik hagyományos szociáldemokrata vagy jobbközép néppárt nem tagja, hanem két euroszkeptikus erő alkotja. A magyar kormányt is euroszkeptikusnak, sőt, populistának bélyegző nyugati mainstream sajtó az eurózónáért és a közös migránspolitikáért aggódó kommentárokkal fogadja az M5S és a Lega kormányát, hiszen szemben a néppárti Fidesszel, ők egyik nagy pártcsaládnak sem tagjai.