Külföld
Uniós hadművelet készül a menekültáradat megállítására
ENSZ-felhatalmazást akarnak a légi, vizi és szárazföldi beavatkozásra
Az EU külügyi főképviselője, Federica Mogherini vezetésével összeállított terv szerint az EU fregattokat és gyorsnaszádokat vetne be az embercsempészek ellen. A művelet arra irányulna, hogy felkutassák, lefoglalják és megsemmisítsék az embercsempész hálózatok hajóit és más eszközeit, még mielőtt a hajók elindulnának az EU felé. A műveletet támogató különleges katonai egységek akár a líbiai szárazföldön is tevékenykedhetnének.
Moszkva Kadhafira emlékeztet
Az elképzelés szerint az ENSZ BT a világszervezet alapokmányának katonai beavatkozást is lehetővé tévő 7. cikkelyére alapozva adna felhatalmazást az EU-nak, hogy tegyen meg "minden szükséges lépést" a menekültválság enyhítésére.
Az uniós külügyi főképviselő azzal számol, hogy a BT-ben vétójoggal rendelkező tagok közül az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország mellett Kína is pártolja a kezdeményezést. Oroszország azonban a hét végén kifogásokat jelzett. Moszkva kritikusan viszonyul ahhoz, hogy a 7. cikkely alapján tegyenek lépéseket. A Kreml még mindig nehezményezi a 2011-ben a légtérzárról szóló BT-határozat betartásának kikényszerítésére az akkori líbiai diktátor, Moammer Kadhafi erői ellen indított nemzetközi katonai akciót, és úgy értékeli, hogy a Nyugat az ügyben megvezette Oroszországot. Ezért nem valószínű, hogy támogatna a BT-ben egy katonai akciót éppen Líbia ellen - írta a német hírportál.
Kész az indítvány - A döntés a tagállamok kezébe kerül
Az Európai Parlament és a bizottság megmutatta, hogy kész a cselekvésre. Most a tagállamokon a sor, hogy bebizonyítsák, képesek közös megoldást találni a migránsok tömeges beáramlására" - hangsúlyozta Monika Hohlmeier, a bajor CSU politikusa, a témakör néppárti koordinátora.
Hohlmeier szerint a tagországok ígéreteit kétféleképpen teszik próbára. Először is meg kell állapodniuk a menekültek elosztásának tisztességes és kiegyensúlyozott kríziskezelő mechanizmusában, másodsorban pedig el kell látniuk a szükséges forrásokkal az EU határvédelmi támogató ügynökségét, az uniós országok rendőri együttműködési szervezetét, valamint a közös menekültügyi szervezetet.
Guy Verhofstadt, az EP liberális frakciójának vezetője fontos lépésként értékelte a bizottsági javaslatcsomagot. Európa - hangsúlyozta - nem fordíthatja el a tekintetét a földközi-tengeri tragédiáktól.
Szociáldemokraták: Magyarország nem maradhat magára
Magyar részről Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció (DK) EP-képviselője szerint "Magyarországnak alapvető nemzeti érdeke egy erős és ésszerű közös európai menekült- és bevándorlási politika kialakítása, hogy szükség esetén számíthassunk az Európai Unió és a többi tagállam támogatására".
"Orbán Viktor ismét elszigetelődött Európában. Közös szolidaritást felrúgó politikája ellentétes az európai értékkel, idegenellenes retorikája csak a szélsőjobboldal számára elfogadható. A kormány az indulatok szításával pedig újabb hatalmas károkat okoz az országnak" - tette hozzá Niedermüller.
Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője a migránsok elosztásának általános elvéről az MTI-nek ezt mondta: Magyarországnak, az EU határországának akár érdekében is állhat, hogy ne maradjon magára a magyar határokon át érkező migránsok kérdésében.
Ujhelyi István a nap folyamán sajtótájékoztatón jelentette be: a bevándorlással kapcsolatos nemzeti konzultáció kérdéseit hivatalos kérdésként feltette Donald Tusknak, az Európai Tanács, valamint Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének, továbbá Navracsics Tibor magyar EU-biztosnak.
Kihasználják a bűnözők a líbiai hatalmi vákumot
Líbia az EU-ba igyekvő afrikai és közel-keleti kivándorlókra szakosodott embercsempész és -kereskedő hálózatok első számú központja. A bűnözők a hatalmi vákuumot használják ki. Az arab országban jelenleg párhuzamosan két kormány és parlament működik.
A Földközi-tengeri menekültválságnak becslések szerint az idén eddig legkevesebb 1500 halálos áldozata volt. Az EU-tagországok állam-, illetve kormányfői a menekültügy témájában tartott áprilisi rendkívüli tanácskozásukon úgy döntöttek, hogy megháromszorozzák az Észak-Afrika felől a Földközi-tengeren lélekvesztőkön Európába tartó, bajba került emberek mentésére fordított pénzt. Egyben felkérték Federica Mogherinit, dolgozzon ki javaslatot arra, hogy az EU-tagországok katonai eszközöket alkalmazhassanak az embercsempészek hajóinak elpusztítására. A főképviselő tervének végrehajtásához az ENSZ felhatalmazása mellett Líbia hozzájárulása is szükséges. Líbia ENSZ-nagykövete a napokban elutasította a tervet.
Forrás: Spiegel Online, Guardian, MTI