Külföld

Ukrán helyzet: csak a remény erős

Szinte senki sem bízik A négyoldalú külügyminiszteri tanácskozások sikerében – nemzetközi körözés Viktor Janukovics ellen

Az ukrán válság megoldásában sem az érintettek, sem a közvetítők nem bíznak igazán – ez derült ki a tegnap, lapzártánk után véget ért négyoldalú orosz–ukrán–francia–német külügyminiszteri tárgyalások előtt. Az alapvető kérdésekben ugyanis egyelőre áthidalhatatlannak tűnnek az ellentétek.

ukrajna
Továbbra sincs teljes tűzszünet Ukrajnában, a tüzérségi párbajok naponta követelnek áldozatokat (Fotó: Reuters/Valentyn Ogirenko)

Különböző hangulatban érkeztek tegnap Berlinbe az úgynevezett normandiai csoport külügyminiszterei, de hurráoptimizmus egyiküket sem jellemezte – a normandiai elnevezés a tavalyi, első világháborús franciaországi megemlékezéseken elindult párbeszédre utal. A francia Laurent Fabius és az ukrán Pavlo Klimkin kerülte a sajtót. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is inkább volt diplomatikus, mint reménykedő. „Oroszország nyugati partnerei remélhetőleg nem hagyják majd Kijevnek, hogy tovább szélesítse a délkelet-ukrajnai konfliktust” – mondta az orosz politikus. Lavrov szerint fontos lenne, hogy Ukrajnában nemzeti dialógus kezdődjön az alkotmány reformjáról, és ebben a folyamatban részt venne minden ukrajnai régió és politikai erő képviselője.

A házigazda Frank-Walter Stein-meier sem volt bizakodóbb orosz kollégájánál. A német külügyminiszter szerint kérdéses, hogy „meglesz-e a kellő összhang az előrelépéshez”. „Új utakat kell keresni, amelyek hosszú távú megoldást biztosítanak a válság megoldására.”

Az ukrán kérdésben mindenki az úgynevezett minszki megállapodás betartásáról beszél, amely azonban egyre inkább csak egy hivatkozási „dokumentum”, mint valóságos egyezség. Teljes tűzszünet továbbra sincs Délkelet-Ukrajnában, naponta halnak meg emberek a tüzérségi párbajban – mindkét oldal a másikat vádolja provokációval. Nincs megállapodás az úgynevezett pufferövezetről sem, amely elválasztaná a szembenálló feleket. Végképp eltérnek a vélemények a régió jövőjéről: a két köztársaság, amely kikiáltotta a függetlenségét, hallani sem akar a jelenlegi vezetésű Ukrajnába való visszatérésről. Alekszandr Zaharcsenko donyecki „miniszterelnök” szerint a kifolyt vér mellett az ideológiai különbségek is lehetetlenné teszik az „újraegyesítést”.

Kijev a német–francia nyomás ellenére sem hajlandó hivatalos tárgyalásokat kezdeni a „köztársaságok” vezetőivel, ugyanis ez nyilvánvalóan a régiók egyfajta függetlenségének elismerését jelentené. Az ukránok szerint elég Moszkvával tárgyalni, erre viszont az oroszok tárják szét a kezüket, mondván, hogy ők nem részesei a konfliktusnak, márpedig érdemben megegyezni csak az érintettek tudnak. Így jelenleg mindenfajta közvetítés inkább csak színpadias gesztus, amely a legjobb esetben üzengetéshez vezet.
Közben ukrán kérésre nemzetközi körözést rendelt el az Interpol Viktor Janukovics korábbi ukrán államfő ellen. Kijevben jogellenes kisajátítás, sikkasztás, hűtlen kezelés és pénzügyi bűncselekmények miatt szeretnék felelősségre vonni a hatvannégy éves exelnököt.