Külföld
Újraindulnak az orosz-török gazdasági projektek
NATO-szóvivő: Nem kérdőjelezhető meg Törökország tagsága
Oana Lungescu leszögezte, a spekulatív sajtójelentésekkel ellentétben a katonai szövetség álláspontja egyértelmű, Törökország NATO-tagságával kapcsolatban változatlan.
Törökország teljes mértékben részt vesz a NATO egyetértésen alapuló döntéseiben és partner a kor jelentős biztonsági kihívásainak megoldásában - szögezte le a szóvivő.
„Szövetségünk elkötelezett a kollektív védelem és a demokrácia, az egyén szabadsága, az emberi jogok és a jogállamiság elvei mellett” - fogalmazott.
A NATO számít Törökország folytatólagos közreműködésére és Törökország számíthat a katonai szövetség szolidaritására és támogatására - hangsúlyozta a szóvivő.
Már csak Szíria kapcsán maradtak nézeteltérések?
Az egyetlen megoldatlan égető probléma a felek Szíriával kapcsolatos álláspontja közötti különbség maradt, amely a Moszkva és az Ankara közötti konfliktus valódi kiváltó oka volt, mert a válság nem pusztán egyetlen bombázó lelövése miatt tört ki - értékelt Vedomosztyi című üzleti. Megmaradtak még a nézetkülönbségek a tágabb értelemben vett közel-keleti térség, a Kaukázus és a krími tatárok ügyében is.
Az RBK gazdasági lap arra hívta fel a figyelmet, hogy Moszkva a Szu-24-es lelövését követően bocsánatkérést és kártérítést követelt Ankarától, ám az utóbbi kérdésről Szentpéterváron sem az orosz, sem a török vezetők nem tettek említést. Az elemzés szerint a bocsánatkérés elegendőnek bizonyult.
A Kommerszant szerint a csúcson eldőlt, hogy a Török Áramlatnak két ága lesz: az egyik a török keresletet fogja kielégíteni, a másikon pedig az európai gázszállításokat fogják lebonyolítani. A lap rámutatott, hogy Erdogan ígéretet tett az Európába ezen az úton történő gázexport biztosítására.
Szakértő: Történelmi jelentőségűnek nem nevezhető a Putyin-Erdogan találkozó
Sajtó: A barátság új korszakának
Egységesen a barátság új korszakának kezdeteként értékeli a szerdai török sajtó Recep Tayyip Erdogan török államfő és Vlagyimir Putyin orosz elnök előző napi szentpétervári találkozóját.
A Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója szerint az orosz és a török elnök keddi találkozója a korábbi szintre vitte vissza a két ország viszonyát. Szalai Máté az M1 aktuális csatorna szerda reggeli műsorában azt mondta: nem gondolja, hogy történelmi jelentőségű lett volna Vlagyimir Putyin és Recep Tayyip Erdogan megbeszélése. Kifejtette: Oroszország és Törökország viszonya csupán az elmúlt nyolc-kilenc hónapban romlott meg, történelmi távlatból nézve azonban ez az elhidegülés inkább kivétel, nem pedig szabály volt a kapcsolatukban. Most annyi történt, hogy az elmúlt hónapok történelmi mélypontja után a viszony a korábbi szintre „ugrott vissza” - hangsúlyozta.
A szakértő megjegyezte: Törökországnak inkább fűződött érdeke a béküléshez, ugyanis komoly gazdasági kihívásokkal néz szembe; jól jár azzal, hogy az oroszok feloldják a török termékekre vonatkozó szankciókat, és ismét fogadhat orosz turistákat.